Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Start ogólnopolskiej trasy – Ośmiokąt edukacyjny

Ośmiokąt edukacyjny - Wrocław / Fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Fundacja ekologiczna ARKA zaprasza 11 lutego o godz. 12.00 na ul. Wincentego 25 AC w Wrocławiu w EkoCentrum Fundacji EkoRozwoju na inaugurację ogólnopolskiej trasy Ośmiokąta edukacyjnego.

Ośmiokąt edukacyjny - Wrocław / Fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Ośmiokąt edukacyjny – Wrocław / Fot. Fundacja Ekologiczna Arka

To nasz nowy pomysł na prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką akcji jest palenie śmieci i niska emisja i jej wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, czyli temat bardzo aktualny.

Palenie śmieci w piecach domowych jest zjawiskiem powszechnym. W sezonie grzewczym coraz częściej oddychamy śmierdzącym, trującym dymem. Według raportów Komisji Europejskiej każdego roku 28 tysięcy Polaków umiera z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Nie pozwólmy, aby sąsiedzi truli nas i nasze dzieci. Czas działać!

Akcję przygotowujemy wspólnie z Szkołą Podstawową nr 58. Ośmiokąt edukacyjny to przestrzenna instalacja o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której montujemy 8 posterów edukacyjnych. Akcję poprzedza niewielki happening „Chcemy błękitnego nieba”. Oprócz Wrocławia odwiedzimy jeszcze 10 miast w Polsce.

Na 8 posterach zamieszczone są tematyczne plansze dotyczące problematyki niskiej emisji i palenia śmieci w piecach domowych. Podczas tej niestandardowej lekcji przybliżamy uczniom także wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie oraz podpowiadamy działania, które każdy z nas może zrobić, aby powietrze wokół było czystsze. W dalszej kolejności odwiedzamy Cieszyn, Opole, Katowice, Nowy Sącz, Prudnik.

To element prowadzonej przez nas kampanii LISTY dla Ziemi. Czyste powietrze – zdrowy człowiek.

W całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje.

_______________________________________________________

Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizowany jest pod patronatem Ministra Środowiska.

Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

Źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *