Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Inwentaryzacja zwierzyny w Lasach Napiwodzko-Ramuckich [wideo]

Fot. Lasy Państwowe

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn policzyli, ile zwierząt mają w lesie. Inwentaryzacja zwierzyny metodą tzw. pędzeń próbnych, która odbyła się 21 lutego, objęła także inne nadleśnictwa położone w Lasach Napiwodzko-Ramuckich.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Metoda pędzeń próbnych to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Wymaga zaangażowania kilkudziesięciu osób. Część z nich ma za zadanie przespacerować się przez las, a tym samym zmusić zwierzynę do przemieszczenia się w kierunku pozostałych uczestników inwentaryzacji. Miejsca, przez które musi przejść zwierzyna, są obstawione przez ustawionych co kilkadziesiąt metrów obserwatorów. Każdy zapisuje na specjalnych kartach, ile zwierząt i jakie gatunki widział.

Inwentaryzacja metodą pędzeń próbnych zakłada, że wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej 10 procentom całego nadleśnictwa, by mieć szacunkowy obraz tego, ile zwierząt żyje na danym terenie. Wyniki inwentaryzacji zwierzyny we wszystkich nadleśnictwach Lasów Napiwodzko-Ramuckich trafią do naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie zostaną zbiorczo opracowane.

Ale i bez szczegółowych danych uczestnicy inwentaryzacji (leśnicy i przedstawiciele organizacji ekologicznych) mieli okazję zobaczyć na własne oczy, że zwierzyny w podolsztyńskich lasach nie brakuje.

Autor: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *