Aktualności, Styl życia, Zdrowie

Napar z kory drzewa lapacho działa jak naturalny antybiotyk

Fot. Newseria.pl

Południowoamerykańscy Indianie od wieków znali antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne działanie kory drzewa lapacho. Specyfik ten jest obecnie wykorzystywany również na Zachodzie we wspomaganiu leczenia niektórych zakażeń i wrzodów żołądka. Przed zastosowaniem lapacho warto jednak skonsultować się z lekarzem. Substancje czynne zawarte w korze drzewa mogą wywołać skutki uboczne, m.in. zmniejszyć krzepliwość krwi i zwiększyć ryzyko poronienia.

Napar z suszonej kory drzewa lapacho jest od wieków wykorzystywany przez rdzenne plemiona Ameryki Południowej i Środkowej m.in. w leczeniu zakażeń oraz problemów trawiennych. Ogromna popularność oraz potencjalne właściwości zdrowotne specyfiku zainteresowały zachodnich naukowców, którzy przeanalizowali wpływ substancji zawartych w lapacho na ludzki organizm.

– Badania wykazały, że lapacho zawiera wapń, żelazo, magnez, mangan oraz potas. Dwoma głównymi składnikami aktywnymi jest lapachol i beta-lapachon. Herbatę tę można stosować przy chorobach wywołanych przez wirusy, bakterie i grzyby. Trzeba podkreślić, że jest skuteczna wobec bakterii Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody żołądka – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle inż. Ewelina Plewicka, specjalista ds. żywienia w przychodni MdMed.

Wyniki eksperymentów na zwierzętach z wykorzystaniem ekstraktu z lapacho sugerowały również, że ten naturalny środek leczniczy działa antynowotworowo. Badania na ludziach nie potwierdziły jednak tych przypuszczeń. Zauważono natomiast, że substancje zawarte w lapacho mogą wywołać nudności i biegunkę, zmniejszają krzepliwość krwi oraz negatywnie wpływać na rozwój płodu. Z tego względu stosowanie naparu z lapacho warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

– Nie powinno się przekraczać dawki 8 szklanek lapacho dziennie. Przeciwwskazaniem jest ciąża i okres karmienia. Małym dzieciom również bym nie polecała podawania tej herbaty. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe także powinny bardzo uważać i raczej nie stosować lapacho – dodaje Ewelina Plewicka.

Suszoną korę drzewa można nabyć w sklepach zielarskich oraz herbacianych. Wyciąg z lapacho jest dostępny również w formie tabletek oraz nalewki.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle/Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *