Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Konik polski na monetach

Fot. Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Tuszyma wraz z Narodowym Bankiem Polskim było organizatorem promocji monet z wizerunkiem konika polskiego, która odbyła się 27 lutego.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Zaprezentowano dwie monety: srebrną o nominale 20 zł, przedstawiającą klacz ze źrebięciem, oraz dwuzłotówkę ze stopu Nordic Gold z wizerunkiem biegnącego konika polskiego; moneta dwuzłotowa ukazała się jako ostatnia w tej serii.

Spotkanie zgromadziło bankowców, samorządowców, nauczycieli i leśników. Nadleśniczy Marek Szczur przedstawił historię tabunu koników polskich żyjących na terenie nadleśnictwa. Monety zaprezentowała Elżbieta Gnatowska, dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych NBP. Pokazano również film o koniku polskim, zrealizowanym przez TV Obiektyw z Krosna, poprzedzona słowem wstępnym Adama Miszczaka, prezesa tej stacji.

– Emisja monet przez Narodowy Bank Polski to kolejna okazja do pokazania pracy leśników na rzecz szeroko pojętej ochrony zasobów przyrodniczych – mówił Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. – Na numizmatach bowiem utrwalony zostaje pozytywny wizerunek konika polskiego i przekaz społeczny, tym mocniejszy, im większy nakład moneta osiąga. To również nobilitacja gatunku, który ma polski rodowód i przypomina o wkładzie naszych naukowców i praktyków w zachowanie tej unikalnej, rodzimej rasy.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

W zagrodzie hodowlanej konika polskiego w leśnictwie Sokole uczestnicy prezentacji monet mieli okazję podziwiać zwierzęta żyjące tu w tabunie o mocno wykształconych relacjach stadnych. Cały dzień w biurze nadleśnictwa czynny był punkt wymiany monet okolicznościowych, prowadzony przez pracowników NBP.

Autor: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *