Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

„Mszaki w lasach” – przewodnik terenowy dla leśników

Fot. arch. OR-W w Bedoniu

Lasy Państwowe wydały „Mszaki w lasach” – przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów Vitezslava Plaska. Książka przybliża fascynujący świat mszaków.

Fot. arch. OR-W w Bedoniu

Fot. arch. OR-W w Bedoniu

Jak pisze we wstępie autor, dla laików są to rośliny bardzo niepozorne: niewielkich rozmiarów, na pierwszy rzut oka wszystkie identyczne i bez większego znaczenia dla przyrody. Jednak gdy bliżej przyjrzeć się tym małym roślinkom, można dostrzec nie tylko ich niewątpliwe piękno, ale też odkryć, jak wielką rolę odgrywają w środowisku. Są one bowiem niezwykle ważnym czynnikiem stabilności ekosystemów leśnych. Dlatego książka dedykowana jest między innymi leśnikom.

„Mszaki w lasach” to poręczny i wygodny poradnik, który w zwarty sposób opisuje podstawowe mszaki, rosnące w polskich lasach. Nie obejmuje wszystkich gatunków, występujących w Polsce, bo tych jest około tysiąca. Książka składa się z dwóch części: po tekście wprowadzającym znajduje się atlas gatunków – główna część publikacji. Zawiera on opisy taksonów najczęściej spotykanych, ale też najbardziej zagrożonych i ważnych dla ochrony przyrody.

Atlas podzielono według rodzaj podłoża, na którym występują poszczególne gatunki. W obrębie rozdziałów taksony ułożone są alfabetycznie, w porządku nazw łacińskich. Opis danego gatunku na stronie przeciwległej do fotografii, zawiera te cechy, które ważne są dla jego prawidłowego rozpoznania i odróżniają go od innych.

Książka jest dostępna w sklepie internetowym na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl

Autor: Tekst: Łukasz Seweryński, zdjęcie: arch. OR-W w Bedoniu

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *