Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Wiosna idzie od… północy

Fot. Nadleśnictwo Zaporowo

W najbardziej na północ wysuniętym nadleśnictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – Nadleśnictwie Zaporowo – zakwitły przylaszczki i zawilce.

Zdjęcia zrobione 13 marca w leśnictwie Kurowo (Nadleśnictwo Zaporowo), nie pozostawiają wątpliwości. Idzie wiosna. Dziwne, że o tej porze, jest miłym zaskoczeniem, szczególnie w tym nadleśnictwie. Czyżby wiosna szła od północy?

***

Fot. Nadleśnictwo Zaporowo

Fot. Nadleśnictwo Zaporowo


Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. W Polsce należy do dość rozpowszechnionych gatunków w żyznych lasach liściastych. Objęta ścisłą ochroną gatunkową. Naukową nazwę zawdzięcza kształtowi liści kojarzących się z płatami wątroby. Od marca do maja rozwijają się kwiaty wyrastające z pączków, formujących się jeszcze jesienią roku poprzedniego, z pewnym opóźnieniem rozwijają się liście.

Fot.  Nadleśnictwo Zaporowo

Fot. Nadleśnictwo Zaporowo


Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) – gatunek należący do rodziny jaskrowatych. Masowo zakwita podczas przedwiośnia – ozdabia lasy liściaste i mieszane. Jest rośliną trującą. W przeszłości był wykorzystywany w medycynie ludowej i weterynaryjnej. Kwiaty rozwijają się od marca do kwietnia, czasem do początków maja i dlatego roślina uznawana jest za jeden ze zwiastunów przedwiośnia.

Autor: Adam Siemakowicz, RDLP w Olsztynie

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *