Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

DĄB WYBICKIEGO NA EUROPEJSKIM PODIUM

Fot. Lasy Państwowe

Znamy już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2014. Polski kandydat – zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2013, koordynowanego przez Klub Gaja – Dąb Wybickiego zajął 3. miejsce.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

400 letni dąb Wybickiego rośnie w pobliżu barokowego dworku w Będominie (woj. pomorskie) zamieszkiwanego niegdyś przez Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, któremu drzewo zawdzięcza swoje imię. Dąb w ciągu swojego długiego życia był świadkiem losów polskich i niemieckich rodzin uwikłanych w historię Polski. Obecnie w dworku mieści się pierwsze na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. Dla społeczności lokalnej dąb ten jest nie tylko pomnikiem przyrody, ale również symbolem ziemi kaszubskiej i polskości.

Na pierwszym miejscu znalazł się bułgarski wiąz z wynikiem ponad 77 tys. głosów, drugie miejsce zajęła grusza z Węgier z wynikiem ponad 39 tys. głosów, trzecie miejsce z wynikiem blisko 17 tys. głosów zajął polski dąb Wybickiego z Będomina. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Pamiątkowy dyplom dla dębu Wybickiego odebrała Aniela Wawrzyk, kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, na terenie którego rośnie drzewo.

Dąb Wybickiego rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2014 z dębami z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także z wiązem z Bułgarii, dziką gruszą z Węgier oraz topolą z Irlandii. Podczas lutowego głosowania na 10 drzew biorących udział w konkursie oddano 160 tysięcy głosów. – Konkurs zwraca uwagę na znaczenie środowiska naturalnego w naszym życiu, poprzez ciekawe drzewa w Europie i ich społeczne i historyczne dziedzictwo, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach coraz więcej drzew będzie brało udział w konkursie, a Europejskie Drzewo Roku stanie się tradycją angażującą miliony Europejczyków – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Już w czerwcu na stronie www.swietodrzewa.pl odbędzie się plebiscyt na Drzewo Roku 2014. Zapraszamy do głosowania.

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *