Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne

Bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych – debata w PAP z udziałem wicepremiera Piechocińskiego

Fot. Ministerstwo Gospodarki

– Polska propozycja stworzenia nowej unii energetycznej ma przede wszystkim na celu zacieśnienie integracji powiązań infrastrukturalnych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas debaty poświęconej bezpieczeństwu dostaw surowców energetycznych. Spotkanie odbyło się 31 marca 2014 r. w siedzibie PAP w Warszawie.

Fot. Ministerstwo Gospodarki

Fot. Ministerstwo Gospodarki

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że polska propozycja sprowadza się do kilku działań, które w połączeniu będą miały duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

– Nie wykluczamy węgla z systemu oraz sposobów jego wykorzystania bowiem powinien on być trwałą wartością w europejskim miksie energetycznym. Konieczne jest także przyspieszenie budowy połączeń transgranicznych oraz porozumienie w sprawie wspólnych źródeł dostawy surowców – dodał.

W opinii wicepremiera obecnie nie ma żadnych problemów z dostawami rosyjskiej ropy i gazu. Podkreślali to również przedstawiciele polskich spółek. Małgorzata Szymańska dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w MG przypomniała, że MG jest przygotowane na różne scenariusze.

– Zmieniamy polski system przesyłowy w sposób zasadniczy, tak, aby możliwe były różne kierunki dostaw i możliwości przesyłu. Dzięki temu zwiększa się nasza odporność na ewentualne kryzysy – podkreśliła.

W spotkaniu zorganizowanym przez Polską Agencje Prasową wzięli również udział: Marcin Moskalewicz prezes PERN „Przyjaźń”, Zbigniew Paszkowicz wiceprezes zarządu Grupa Lotos, Zbigniew Skrzypkiewicz wiceprezes PGNiG SA, Grzegorz Markiewicz dyrektor ds. handlu ropą i gazem PKN Orlen, Sławomir Śliwiński członek zarządu Gaz System, Małgorzata Szymańska dyrektor Departamentu Ropy i Gazu Ministerstwo Gospodarki, Marek Kamiński dyrektor w dziale doradztwa biznesowego Ernst&Young, Marcin Jędrzejewski dyrektor ds. projektów strategicznych dla energetyki w The Boston Consulting Group Polska.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *