Aktualności, Styl życia, Zdrowie

Stała obecność rodzica minimalizuje stres dziecka w trakcie hospitalizacji

Fot. Newseria.pl

Stres może negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia dziecka, dlatego bardzo ważne jest wsparcie psychiczne małego pacjenta w czasie hospitalizacji. Rodzic powinien szczerze i prostymi słowami wytłumaczyć dziecku, na czym polega jego choroba oraz jak będzie wyglądało leczenie. Stała obecność matki lub ojca przy wszystkich procedurach medycznych minimalizuje negatywne emocje związane z pobytem w szpitalu.

Pobyt w szpitalu jest zwykle związany z silnymi emocjami zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom stresu może negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia, dlatego bardzo ważne jest wsparcie psychiczne małego pacjenta w czasie hospitalizacji.

– Tutaj ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy powinni świadomie przygotować dziecko do takiego pobytu. Przede wszystkim musimy wytłumaczyć dziecku, dlaczego idzie do szpitala, co w szpitalu będzie się działo z dzieckiem, dlaczego w ogóle trafiło do szpitala, z czym związane są objawy, które go dotyczą – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle lek. med. Anna Krysiukiewicz-Fenger, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej Szpitala Medicover.

Należy szczerze i w prosty, dostosowany do wieku sposób odpowiadać na wszystkie, często powtarzające się pytania dziecka dotyczące okresu hospitalizacji. Warto zaangażować je również w proces pakowania bagażu szpitalnego, np. pozwolić wybrać piżamę, zapakować ulubioną zabawkę czy kocyk. W przypadku dzieci młodszych bardzo pomocne w rozładowywaniu emocji są zabawy w szpital.

Najlepszym środkiem uspokajającym dla dziecka przebywającego w szpitalu jest stała obecność jednego z rodziców. Im młodsze dziecko, tym aspekt ten staje się ważniejszy. Udział matki lub ojca we wszystkich procedurach medycznych, w tym w podawaniu leków, łagodzi stres pacjenta.

– Oczywiście my również staramy się zminimalizować całą otoczkę związaną z nieprzyjemnymi przeżyciami, z procedurami takimi, jak na przykład pobranie krwi czy wykonanie badań – badania radiologicznego klatki piersiowej czy badania USG – dodaje Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Bardzo ważne jest również, aby rodzic w obecności dziecka okazywał zaufanie do personelu medycznego oraz tłumaczył, że każdy zabieg ma na celu poprawę stanu małego pacjenta i przyspieszenie jego powrotu do domu.

Źródło:newseria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *