Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

MAŁE CZY DUŻE PRZYDA SIĘ NATURZE

Fot. Ministerstwo Środowiska

Rusza ogólnopolska kampania informacyjna podnosząca świadomość nt. różnorodności biologicznej skierowana do dzieci. O tym, że każda żywa istota odgrywa ważną rolę w środowisku będziemy przekonywać dzieci, rodziców i nauczycieli od poniedziałku, 7 kwietnia.

Fot. Ministerstwo Środowiska

Fot. Ministerstwo Środowiska

Celem kampanii jest pokazanie dzieciom, że człowiek oraz wszystkie elementy środowiska, zależą od siebie i wzajemnie się potrzebują. Jednak żeby dzieci polubiły różnorodność biologiczną muszą ją poznać, dlatego uczyć o niej będą żaba, jeż, dżdżownica i mrówka. Nieprzypadkowo to właśnie oni w krótkich edukacyjnych historyjkach opowiadają o zależnościach człowieka od natury. Kampania ma sprawić aby dzieci pokochały przyrodę w całej jej okazałości i zrozumiały jak ważne jest zachowanie jej różnorodności.

– Co 20 minut znika jeden gatunek z powierzchni Ziemi. Obecnie co czwarty gatunek ssaków, a co ósmy ptaków jest zagrożony wyginięciem. Choć sam termin różnorodności biologicznej jest dzieciom obcy, to powinny wiedzieć jak wiele natura może im dać – wyjaśnia ideę działania Maciej Grabowski, Minister Środowiska.

Kampania skierowana jest do dzieci w wieku 4-9 lat oraz ich rodziców i nauczycieli. Poprzez propozycję działań edukacyjnych w szkole i poza nią chcemy kształtować u dzieci pozytywne wzorce, które mają wpływ na ich stosunek do przyrody i środowiska w dorosłym życiu.

W ramach kampanii powstał program dla wychowawców przedszkolnych oraz nauczycieli klas I-III

w szkole podstawowej. Na stronie www.lekcjeznatury.pl nauczyciele znajdą materiały, za pomocą których będą mogli prowadzić zajęcia z dziećmi nt. różnorodności biologicznej w sposób ciekawy, nowoczesny, zgodny z nową podstawą programową, a rodzice pomysły na atrakcyjne zabawy podczas spaceru. Wczesna edukacja umożliwia nie tylko rozwinięcie potencjału dziecka, ale także przyczynia się do zaangażowania rodziców w ich rozwój.

Powstały również cztery spoty telewizyjne, które estetyką nawiązują do klasycznej, ręcznej animacji, przypominającej technikę wycinanki.

Na stronie www.ekodzieciaki.pl dzieci i rodzice znajdą solidną porcję faktów dotyczących środowiska naturalnego. Zobaczą sytuacje, które dzieją się za oknem – w parku, w lesie, na polanie, w ogrodzie, czy nad jeziorem. Zachęcamy do aktywnego udziału w procesie poznawania za pomocą prostych narzędzi typu gry, aplikacje i konkursy. Razem z bohaterami dzieci uporządkują strony Niezwykłej Księgi Przyrody.

Kampania jest dofinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

10 Comments

 1. 1
 2. 2
 3. 3

  fajna jest reklama z żabą,naprawdę suuuper,fajna postać,polecam wszystkim którzy odwiedzają tą stronę!

 4. 4
 5. 5

  Dajcie bajki z postaciami z reklam żabą,,jeżem,dżdżownicą,mrówkami i innymi nowymi postaciami np. ślimakiem,myszką,pszczołą,osą,bąkiem,żukiem oraz bandą groźnych,samolubnych szerszeni,proszę,obiecuję na pewno będę je oglądać!

 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10

  Reklama z myszką nie powstała,przynajmiej nic o tym nie wiem. Pozdrowienia z mazur,Cleo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *