Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

CZAS WIELKIEGO SADZENIA

Zeszłoroczna akcja odnowieniowa lasu / Fot. Lasy Państwowe

W lasach Warmii i Mazur rozpoczyna się sezon wiosennych odnowień.

W tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – wspomagani przez naturę – posadzą las na powierzchni ponad czterech tysięcy hektarów. Wykorzystają do tego ponad 22 mln sadzonek!

Zeszłoroczna akcja odnowieniowa / Fot. Lasy Państwowe

Zeszłoroczna akcja odnowieniowa / Fot. Lasy Państwowe

Z roku na rok powierzchnia na której olsztyńscy leśnicy sadzą nowy las jest coraz większa. W zeszłym roku wyniosła 3,5 tys. hektarów. – Co ważne, rośnie nam także udział tzw. odnowień naturalnych, czyli takich, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów – tłumaczy Małgorzata Błyskun, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Dąb goni sosnę
Tylko w tym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie powierzchnia odnowień naturalnych wyniesie 649 hektarów – to aż 16 proc. przewidzianej do odnowienia powierzchni. Na pozostałym obszarze las posadzą ludzie. Olsztyńscy leśnicy wykorzystają do tego celu 22 mln sadzonek. Królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna (posadzimy 8,6 mln sadzonek tego gatunku), ale niewiele ustępuje jej dąb (8,5 mln sadzonek w tym roku). – Przyczyna spadku liczby sadzonek sosny to zwiększający się rozmiar odnowień naturalnych sosny oraz wprowadzania do olsztyńskich lasów coraz większej liczby gatunków liściastych, a więc i dębu – wyjaśnia Piotr Mioduszewski, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami w RDLP w Olsztynie. – Wynika to z prowadzonej przebudowy bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych w celu ich urozmaicenia oraz zwiększenie odporności.

5 lat na odnowienie
Tej wiosny pogoda wyjątkowo sprzyja prowadzonym pracom odnowieniowym. Wyjmowanie sadzonek z gruntu w szkółkach leśnych oraz wysadzanie ich w lesie odbywa się zgodnie z rytmem przyrody. – Mamy nadzieję, że po zakończeniu odnowień nie zabraknie deszczu, który zapewni sadzonkom prawidłowy rozwój – dodaje Piotr Mioduszewski.

– 5 lat – tyle czasu, zgodnie z przepisami, mają leśnicy na posadzenie nowego lasu w miejscu, gdzie stary drzewostan został ścięty.

ADAM PIETRZAK, RZECZNIK RDLP W OLSZTYNIE

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *