Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

WIOSENNE PORUSZENIE W LASACH

Fot. Lasy Państwowe

Łagodna zima oraz wczesna wiosna sprawiły, że ożywienie w przyrodzie nastąpiło już teraz. Żyjące w Puszczy Augustowskiej żaby moczarowe rozpoczęły sezon zalotów. Pojawiły się także pierwsze bociany czarne.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Żaby moczarowe wcześniej niż zwykle zaczęły przybierać specjalne godowe szaty. Samce tego gatunku żab przybierają wiosną jaskrawo niebieski kolor. Samice wabione są nie tylko wyjątkową lazurową barwą, ale również głośnym „śpiewem”. Leśnicy przypuszczają, że wyższa niż zwykle o tej porze roku temperatura może przyspieszyć składanie skrzeku.

To nie jedyne wiosenne nowiny z lasów. Do Nadleśnictwa Waliły przyleciał bocian czarny. Ten rzadki gatunek bociana, w Polsce występuje ok. 1 200 par, jest znacznie bardziej tajemniczy od swojego białego kuzyna. I w przeciwieństwie od tego drugiego gnieździ się z dala od człowieka. Typowym dla niego środowiskiem są rozległe, wilgotne lasy w pobliżu bagien lub zbiorników wodnych. Najchętniej wybiera podmokłe lasy olszowe (olsy), w których długo utrzymuje się woda.

Bocian czarny żywi się głównie rybami, płazami i owadami. W przypadku braku pożywienia potrafią zjeść najsłabsze pisklę, tym samym zwiększają szanse na przeżycie pozostałych piskląt.

PAWEŁ GLIŃSKI, NADLEŚNICTWO SZCZEBRA, PIOTR DĄBROWSKI, NADLEŚNICTWO WALIŁY

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *