Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Ochrona środowiska

10 ekologicznych autobusów hybrydowych będzie jeździć w Gdyni

Fot. Sxc.hu

Gdynia jako jedno z dwóch miast w Polsce uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Gazela”. Dzięki temu w pierwszym kwartale 2015 roku na gdyńskie ulice wyjedzie 10 hybrydowych autobusów gazowych. 

Fot. Sxc.hu

Fot. Sxc.hu

Program Gazela – Niskoemisyjny Transport Miejski zakłada dofinansowanie zakupu ekologicznych autobusów hybrydowych zasilanych CNG. W 2013 roku do przydzielającego dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęły 32 wnioski. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 25, a dofinansowanie ostatecznie przyznano dwóm miastom. Nasze działania na rzecz proekologicznego transportu trolejbusowego zostały ostatnio nagrodzone przez Komisję Europejską – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Ale miasto inwestuje także w przyjazne środowisku autobusy – 10 nowych pojazdów zostanie sfinansowanych z ministerialnego programu Gazela. Dotacja pokryje 95% kosztów zakupu. Sukces jest tym większy, że spośród wielu wnioskujących, finansowanie uzyskały tylko Gdynia i Częstochowa.

Całkowita wartość gdyńskiego projektu to nieco ponad 15 mln zł, z czego aż 14 mln pochodzić będzie z programu Gazela. Projekt zakłada nie tylko zakup 10 autobusów, ale też gruntowne przeszkolenie 25 kierowców z obsługi nowego taboru.

Czym są hybrydowe autobusy?

Autobusy, które będą jeździć w Gdyni posiadają zarówno napęd gazowy, jak i elektryczny. Jakie są główne zalety takiego zasilania? Przede wszystkim duże oszczędności w zużyciu paliwa, sięgające nawet 30%, oraz mniejsza emisja spalin. Ponadto, dzięki silnikowi elektrycznemu, pojazd ma bardzo dobre przyspieszenie i generuje dużo mniej hałasu.

Źródło: UM Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *