Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Morze Bałtyckie groźne jak nigdy!

fot. Sxc.hu

Jak donosi Centrum Badań Fińskiego Instytutu Morskiego, istnieje bardzo poważne ryzyko zaglonienia Bałtyku niebiesko-zielonymi algami. Fińscy eksperci twierdzą, że ryzyko dotyczy całego morza, w tym także części przyległych do Polski.

Jak donosi WP.pl, zaglonienie jest skutkiem sztormów na Bałtyku, które miały miejsce pod koniec 2013 oraz na początku 2014 roku. Decydujące będzie tegoroczne lato, jeżeli będzie sucho i ciepło, glony będą miały idealną sytuację do akumulacji. I prawie na pewno tak się stanie.

fot. Sxc.hu

fot. Sxc.hu

Kwitnienie roślinności morskiej odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. Gdy Morze Bałtyckie przekracza temperaturę 15 stopni, zaczynają rozwijać się sinice planktonowe o nazwie „Aphanizomenon flos-aquae”. Z kolei, gdy temperatura morza wzrośnie o kolejne dwa stopnie, zaczyna namnażać się gatunek o nazwie „Nodularia spumigena”, wydzielający hepatotoksyny.

Hepatotoksyny to substancje silnie i groźnie działające na wątrobę. Poza tym powodują odtlenienie morza oraz zaburzenie życia w jego wnętrzu.

ŹRÓDŁO: Redakcja EkoNews.com.pl, fot. sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *