Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Turysto! Szanuj środowisko!

fot.NaszaZiemia.pl

Nad jeziorem

Załoga rejsu pod żaglami projektu „Wpłyń na czyste Mazury” pływa po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich już drugi tydzień i obserwuje zachowania i postawy turystów podczas wypoczynku. Od tygodnia także wśród turystów na Mazurach prowadzona jest ekosonda, której wyniki są dość niepokojące:

– 45% (blisko połowa) ankietowanych na pytanie: Czy Pani?Pana zdaniem turyści odwiedzający Mazury dbają o ochronę środowiska odpowiedziała, że NIE

– na pytanie: Która z aktywności podejmowanych przez turystów na Mazurach ma największy negatywny wpływ na środowisko? większość ankietowanych wskazała: biwaki, sporty motorowodne, żeglarstwo

– na pytanie: Jakie są powody, dla których turyści nie dbają o środowisko na Mazurach? ankietowani wskazali: brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne, lenistwo i egoizm – dbanie tylko o własną wygodę, brak edukacji ekologicznej.

W związku z takimi pierwszymi wynikami naszej mazurskiej ekosondy postanowiliśmy przypomnieć kilka zasad, których powinien przestrzegać turysta przyjazny środowisku (nad jeziorem):

Jeziora to przede wszystkim raj dla miłośników sportów wodnych. Stosunkowo krótki sezon turystyczny powoduje, że oddziaływanie na środowisko ze strony turystów jest bardzo intensywne. W okresie letnim na jeziorach roi się od kajaków, motorówek i żaglówek. Mobilność żeglarzy powoduje, że ich wpływ na ekosystemy jezior jest bardzo zróżnicowany i obejmuje wiele obszarów, a unikatowe na skalę światową krajobrazy polskich jezior podlegają silnemu oddziaływaniu człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie wypoczynku nad jeziorami zachować wszelkie możliwe zasady, dzięki którym możemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Zacznijmy od siebie!

– nie wyrzucaj śmieci za burtę
– dokonuj zrzutu ścieków tylko w wyznaczonych miejscach w portach, np. w ekomarinach
– nie cumuj przy rezerwatach przyrody
– do mycia jachtu nie używaj środków chemicznych
– nie używaj silnika w wyznaczonej strefie ciszy
– nie hałasuj, dostosuj sie do regulaminów

Teksty pochodzą z Poradnika Turystycznego „Turysto! Szanuj środowisko!”, którego pełna wersja znajduje się tutaj.

fot.NaszaZiemia.pl

fot.NaszaZiemia.pl

fot. Fundacja Nasza Ziemia

fot. Fundacja Nasza Ziemia

ŹRÓDŁO: FUNDACJA NASZA ZIEMIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *