Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Plebiscyt na Gminę przyjazną Bałtykowi rozstrzygnięty!

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia, w ramach projektu „Bałtyk – nasze morze”, ruszyła w marcu z trzecią edycją plebiscytu na „Gminę przyjazną Bałtykowi”. Celem projektu było wspieranie gmin z dostępem do morza w podejmowaniu działań, na rzecz poprawy stanu utrzymania czystości i porządku na plażach, a przede wszystkim w rozwijaniu działań z zakresu edukacji ekologicznej. Udział gmin w plebiscycie był całkowicie bezpłatny. Internauci oraz grono ekspertów Fundacji Nasza Ziemia tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi w 2014 roku przyznało gminom: Kołobrzeg, Kosakowo, Łeba, Mielno, Smołdzino, Sztutowo, Trzebiatów i Ustronie Morskie.

Fundacja Nasza Ziemia od trzech lat intensywnie rozwija swoje działania na rzecz poprawy świadomości Polaków na temat stanu czystości morza Bałtyckiego. W pierwszych latach kampania Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku opierała się o coroczne akcje sprzątania plaż, jednak, ze względu na wzrost wagi problemów Bałtyku, Fundacja Nasza Ziemia postanowiła rozwinąć działania i skierować je do szerszego grona odbiorców. Jednym z takich nowatorskich działań, jest projekt skierowany do administracji publicznej – „Gmina przyjazna Bałtykowi”.

Zasady uczestnictwa w projekcie

„Gmina przyjazna Bałtykowi” to projekt otwarty i bezpłatny dla wszystkich gmin polskich, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego. Udział w plebiscycie jest dobrowolny i polega na podpisaniu przez gminę deklaracji podejmowania starań i działań na rzecz poprawy stanu czystości i porządku plaż oraz edukacji podnoszącej świadomość ekologiczną mieszkańców i turystów wypoczywających nad Morzem Bałtyckim.

Deklaracja Gminy to jednak dopiero początek. Gminy zgłaszając się do tego projektu poddają się, przede wszystkim, ocenie swoich mieszkańców i odwiedzających je turystów, którzy poprzez internetową aplikację będą mogli wyrazić swoją opinię na temat stanu plaż i zaplecza sanitarnego w ocenianej Gminie. Przystępujące do plebiscytu Gminy składają sprawozdania z przeprowadzonych działań edukacyjnych, które ocenia zespół ekspertów Fundacji Nasza Ziemia.

Tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi uzyskuje ta gmina, która w publicznej ocenie poprzez aplikację internetową uzyska ponad 50% ocen „Gmina przyjazna Bałtykowi” oraz uzyska pozytywną rekomendację zespołu ekspertów Fundacji Nasza Ziemia w zakresie zrealizowanych działań edukacyjnych.

Gminy przyjazne Bałtykowi 2014

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Spośród 11 gmin nadmorskich, które zgłosiły się do udziału w projekcie, decyzją internautów i ekspertów Fundacji Nasza Ziemia tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi otrzymały gminy:

Kołobrzeg, Kosakowo, Łeba, Mielno, Smołdzino, Sztutowo, Trzebiatów, Ustronie Morskie.

Tytułem Gminy przyjaznej Bałtykowi wyróżnione gminy mogą się posługiwać do końca lipca 2015 r.

Więcej informacji o tegorocznej akcji:
www.naszaziemia.pl
www.facebook.com/naszaziemia

Bałtyk – nasze morze – projekt realizowany w ramach kampanii Międzynarodowe SprzątanieBałtyku zainicjowanego w 2007 roku. W ciągu 7 lat od startu pierwszej edycji kampanii, prowadzone były między innymi akcje wyławiania sieci widm, sprzątania plaż i wód oraz kampanie edukacyjno – informacyjne dotyczące odpowiedniego dozowania detergentów. Od tego roku osią kampanii jest projekt „Bałtyk – nasze morze”, poprzez który Fundacja przyczynia się do wzmacniania poczucia związku i odpowiedzialności za stan ekologiczny Morza Bałtyckiego wśród mieszkańców wszystkich zakątków Polski. Elementy projektu: Przyjaciele Bałtyku (program dla szkół), Gmina Przyjazna Bałtykowi (plebiscyt dla gmin z dostępem do morza), Ogólnopolska akcja informacyjna, Piknik edukacyjny w Gdańsku 22 .06.

Partnerzy Projektu „Bałtyk – nasze morze”: GRUPA LOTOS, Gaz-System S.A, Miasto Gdańsk
Partnerzy merytoryczni: Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach, Nadmorski Zespół Parków Krajobrazowych.

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Nieprzerwanie od 20 lat realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości środowiskowej społeczeństwa. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię Sprzątanie świata, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Fundacja prowadzi również – wspólnie z partnerami – całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska i przyrody, promocji zasad zrównoważonego rozwoju, selektywnej zbiórki odpadów itp. Więcej www.naszaziemia.pl

Honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Fot. Fundacja Nasza Ziemia

ŹRÓDŁO: EkoNews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *