Fundacja Nasza Ziemia, w ramach projektu „Bałtyk – nasze morze”, ruszyła w marcu z trzecią edycją plebiscytu na „Gminę przyjazną Bałtykowi”. Celem projektu było wspieranie gmin z dostępem do morza w podejmowaniu działań, na rzecz poprawy stanu utrzymania czystości i porządku na plażach, a przede wszystkim w rozwijaniu działań z zakresu edukacji ekologicznej. Udział gmin w plebiscycie był całkowicie bezpłatny. Internauci oraz grono ekspertów Fundacji Nasza Ziemia tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi w 2014 roku przyznało gminom: Kołobrzeg, Kosakowo, Łeba, Mielno, Smołdzino, Sztutowo, Trzebiatów i Ustronie Morskie.
Fundacja Nasza Ziemia od trzech lat intensywnie rozwija swoje działania na rzecz poprawy świadomości Polaków na temat stanu czystości morza Bałtyckiego. W pierwszych latach kampania Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku opierała się o coroczne akcje sprzątania plaż, jednak, ze względu na wzrost wagi problemów Bałtyku, Fundacja Nasza Ziemia postanowiła rozwinąć działania i skierować je do szerszego grona odbiorców. Jednym z takich nowatorskich działań, jest projekt skierowany do administracji publicznej – „Gmina przyjazna Bałtykowi”.
Zasady uczestnictwa w projekcie
„Gmina przyjazna Bałtykowi” to projekt otwarty i bezpłatny dla wszystkich gmin polskich, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego. Udział w plebiscycie jest dobrowolny i polega na podpisaniu przez gminę deklaracji podejmowania starań i działań na rzecz poprawy stanu czystości i porządku plaż oraz edukacji podnoszącej świadomość ekologiczną mieszkańców i turystów wypoczywających nad Morzem Bałtyckim.
Deklaracja Gminy to jednak dopiero początek. Gminy zgłaszając się do tego projektu poddają się, przede wszystkim, ocenie swoich mieszkańców i odwiedzających je turystów, którzy poprzez internetową aplikację będą mogli wyrazić swoją opinię na temat stanu plaż i zaplecza sanitarnego w ocenianej Gminie. Przystępujące do plebiscytu Gminy składają sprawozdania z przeprowadzonych działań edukacyjnych, które ocenia zespół ekspertów Fundacji Nasza Ziemia.
Tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi uzyskuje ta gmina, która w publicznej ocenie poprzez aplikację internetową uzyska ponad 50% ocen „Gmina przyjazna Bałtykowi” oraz uzyska pozytywną rekomendację zespołu ekspertów Fundacji Nasza Ziemia w zakresie zrealizowanych działań edukacyjnych.
Gminy przyjazne Bałtykowi 2014
Spośród 11 gmin nadmorskich, które zgłosiły się do udziału w projekcie, decyzją internautów i ekspertów Fundacji Nasza Ziemia tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi otrzymały gminy:
Kołobrzeg, Kosakowo, Łeba, Mielno, Smołdzino, Sztutowo, Trzebiatów, Ustronie Morskie.
Tytułem Gminy przyjaznej Bałtykowi wyróżnione gminy mogą się posługiwać do końca lipca 2015 r.
Więcej informacji o tegorocznej akcji:
www.naszaziemia.pl
www.facebook.com/naszaziemia
Bałtyk – nasze morze – projekt realizowany w ramach kampanii Międzynarodowe SprzątanieBałtyku zainicjowanego w 2007 roku. W ciągu 7 lat od startu pierwszej edycji kampanii, prowadzone były między innymi akcje wyławiania sieci widm, sprzątania plaż i wód oraz kampanie edukacyjno – informacyjne dotyczące odpowiedniego dozowania detergentów. Od tego roku osią kampanii jest projekt „Bałtyk – nasze morze”, poprzez który Fundacja przyczynia się do wzmacniania poczucia związku i odpowiedzialności za stan ekologiczny Morza Bałtyckiego wśród mieszkańców wszystkich zakątków Polski. Elementy projektu: Przyjaciele Bałtyku (program dla szkół), Gmina Przyjazna Bałtykowi (plebiscyt dla gmin z dostępem do morza), Ogólnopolska akcja informacyjna, Piknik edukacyjny w Gdańsku 22 .06.
Partnerzy Projektu „Bałtyk – nasze morze”: GRUPA LOTOS, Gaz-System S.A, Miasto Gdańsk
Partnerzy merytoryczni: Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach, Nadmorski Zespół Parków Krajobrazowych.
Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Nieprzerwanie od 20 lat realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości środowiskowej społeczeństwa. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię Sprzątanie świata, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Fundacja prowadzi również – wspólnie z partnerami – całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska i przyrody, promocji zasad zrównoważonego rozwoju, selektywnej zbiórki odpadów itp. Więcej www.naszaziemia.pl
Honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
ŹRÓDŁO: EkoNews