Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Na sygnale do małych błotniaków

fot. RDOŚ w Białymstoku

W miejscowiści Wołkuny na Podlasiu jeden z rolników w trakcie żniw znalazł pisklęta i uszkodzone gniazdo. O swoim odkryciu poinformował Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku. Urzędnicy po przybyciu na miejsce, stwierdzili, że dwa znalezione ptaki to pisklęta rzadko występującego błotniaka łąkowego Circus pygargus.

fot. RDOŚ w Białymstoku

fot. RDOŚ w Białymstoku

 

Wiek piskląt, na podstawie etapu ich rozwoju, został oceniony na około 20-25 dni. „Drapieżne młodziaki” zostały przewiezione do zaprzyjaźnionego i stale współpracującego z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku ośrodka rehabilitacji dzikich ptaków i ssaków prowadzonego przez Nadleśnictwo Krynki w Poczopku. Pisklęta zostały tam otoczone fachową opieką.

fot. RDOŚ w Białymstoku

fot. RDOŚ w Białymstoku

W Polsce błotniak łąkowy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, wymagającą ochronny czynnej, zwłaszcza jego miejsc lęgowych. Obecnie w niektórych regionach prawie 100 proc. par wyprowadza lęgi w uprawach zbóż, w związku z czym są one często narażone na nieumyślne ich niszczenie podczas prac polowych i sianokosów.

ŹRÓDŁO: Redakcja EkoNews, fot. RDOŚ w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *