Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

05.09 – 7.09 posprzątajmy razem Tatry!

posprzątajmy razem tatry
fot. Fundacja Nasza Ziemia
Fundacja Nasza Ziemia z wielką przyjemnością objęła swoim patronatem to niezwykłe wydarzenie. Przyłączamy się jednocześnie przypominając, że hasłem tegorcznej akcji Sprzatania Świata jest – „Turysto! Szanuj Środowisko!”

Projekt „Czyste Góry Czyste Szlaki” to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury.

Akcje „Czyste Góry Czyste Szlaki” nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.

Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. Wśród nich są już: Ministerstwo Środowiska, „Jan Niezbędny”, Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM, serwis Nocowanie.pl a grono wsparcia ciągle się powiększa.

Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i niestrudzonym koordynatorem jest podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak

Kilkadziesiąt zorganizowanych akcji, tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysięcy osób.

fot. Fundacja Nasza Ziemia

fot. Fundacja Nasza Ziemia

Po raz kolejny pojawimy się w Tatrach. Jednak tym razem wyłącznie w Tatrach, w wybranych schroniskach.

W kilku z nich będą wolontariusze koordynujący, którzy będą rozdawać worki, rękawice, koszulki dla wszystkich chętnych uczestników projektu, a po powrocie wolontariuszy ze szlaków, zadbają o poczęstunek i rozdadzą pamiątkowe dyplomy.

Pierwszy weekend września to czas powakacyjnego spokoju i pięknych kolorów w Tatrach.

Bez kamer i nadymki, bo robimy to w myśl powiedzenia:

Ludzie gór dla gór i przyrody, czyli dla siebie.

Wymagasz od innych? Daj także coś od siebie!

Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.
Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania wyjazdów tak,
by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.

Nie gwarantujemy wygód i pokrycia kosztów. Gwarantujemy wyjątkową atmosferę i przyjemność z dobrze spędzonego weekendu, pomagając ukochanym górom.
Nie pobieramy żadnych opłat czy wpisowego!!!
Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, wyznanie czy kolor skóry!
Każdy uczestnik pokrywa wyłącznie koszty własne.

W akcji bierze udział 6 schronisk, w których będą koordynatorzy (po 3 osoby w każdym).
Zadaniem koordynatorów będzie zadbanie, aby każdy zainteresowany udziałem w akcji otrzymał wszelkie informacje dotyczące idei projektu i samej akcji, specjalny worek i rękawice jednorazowe, koszulkę akcji, a po powrocie ze szlaku także specjalny pamiątkowy dyplom. W wybranych obiektach uczestnicy akcji otrzymają poczęstunek. W różnych schroniskach będzie to różnie wyglądało. Może to być tradycyjna szarlotka i kawa czy kiełbaski.
Wszystkie worki z zebranymi na szlakach „łupami”, znosimy z Tatr i zostawiamy je w koszach i pojemnikach dostępnych przy wejściach na teren TPN.

Od piątku do niedzieli będziemy w tych obiektach:
Stara Roztoka
Morskie Oko
Pięć Stawów
Kalatówki
Ornak
Dolina Chochołowska

Osoby zainteresowane pomocą jak i samym udziałem w akcji, prosimy o maila: klubpodroznikow@gmail.com

W razie braku wolnych miejsc w Starej Roztoce, Morskim Oku czy Pięciu Stawach, warunkowo będzie szansa przenocowania na „Taborisku” na Włosienicy. Będzie to weekend w którym baza namiotowa PZA będzie składana po sezonie.

Porozmawiaj o tym z nami na forum i dołącz do wspólnego wyjścia na szlaki:
http://www.klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/11335-tatry-2014

Zapraszamy na poczęstunek w sobotni wieczór, dzięki dofinansowaniu ze środków
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Źródło: Fundacja Nasza Ziemia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *