Aktualności, Wydarzenia

Rywalizacja o tytuł Rzeki Roku 2014 nabiera rozpędu

fot. EkoNoews.com.pl

Na półmetku głosowania w ramach konkursu Klubu Gaja na Rzekę Roku 2014 najbliżej zdobycia tytułu są dwie rzeki. Walka trwa między Rawką, która słynie z wybitnych walorów rekreacyjnych a Świdrem, którego uzdrowiskowo-letniskowy charakter pragną przywrócić okoliczni mieszkańcy. Tanew, Muchawka i Słupia „depczą im po pietach”, a kandydatek do tytułu Rzeki Roku 2014 jest jedenaście.

fot. EkoNoews.com.pl

fot. EkoNoews.com.pl

Na swoją rzekę – faworytkę, może zagłosować każdy! Na stronie rzekaroku.pl należy kliknąć przycisk „Głosuj” (ikona kropli wody w prawym dolnym rogu dużego zdjęcia). Rzeka, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2014 oraz nagrodę – dwie statuetki Rzeki Roku, dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje.

Konkurs Rzeka Roku, prowadzony w ramach programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja, jest nowatorską formą popularyzowania realnych działań społecznych, podejmowanych dla promowania i zachowania walorów polskich rzek. Ambasadorem konkursu jest podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.

Jesteśmy bardzo ciekawi która z rzek – finalistek uzyska największe uznanie w oczach głosujących i otrzyma tytuł Rzeki Roku 2014. Rywalizacja jest zacięta a sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. – mówi Paweł Grzybowski koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Program Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja, którego Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego, zachęca do zainteresowania się najbliższym akwenem, do poznania go oraz jego walorów, a także do podejmowania rzeczywistych działań na jego rzecz. Dzięki zaangażowaniu blisko 148 000 osób w latach 2005 – 2014 zaadoptowano 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach.

Serdecznie zachęcamy do głosowania.

Poniżej prezentujemy sylwetki rzek – finalistek. Pełne opisy znajdują się na stronie rzekaroku.pl

  • Rzeka Bobrza (na odcinku od Kobylaków do Wyrowców, gmina Miedziana Góra, woj. świętokrzyskie), zgłoszona przez Zespół Szkół w Ćmińsku, w przeszłości miała ogromny wpływ na rozwój okolicznych wsi. Nazwę swą rzeka zawdzięcza bobrom, które licznie zamieszkują jej okolicę.
  • Rzeka Bug (w Gródku nad Bugiem, woj. mazowieckie), zgłoszona przez Katarzynę Wojtkowską, dzięki swemu granicznemu położeniu, miała okazję pozostać rzeką naturalną, z licznymi starorzeczami oraz meandrującym korytem. Naturalność Bugu jest ewenementem na skalę europejską.
  • Rzeka Muchawka (w Siedlcach, woj. mazowieckie), zgłoszona przez Koło Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie”, miała i nadal ma ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta. Muchawka, jej otoczenie oraz fauna i flora są wdzięcznym obiektem dla fotografów i malarzy. W „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, w jednym z rozdziałów znajdujemy opis fragmentu Muchawki.
  • Rzeka Narew (w Pułtusku, woj. mazowieckie) jest według uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, którzy zgłosili ją do konkursu, dziedzictwem kulturowym wielu pokoleń. Piłkarski Klub założony przed II Wojną Światową – „Nadnarwianka” czy pułtuskie kino „Narew” swymi nazwami podkreślają przywiązanie do pobliskiej rzeki, która jest podwaliną kulturalnego życia mieszkańców.
  • Rzeka Noteć (w Nakle nad Notecią, pomiędzy śluzą Nakło Wschód, a Nakło Zachód, woj. kujawsko-pomorskie), zgłoszona przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, nagradzana była w licznych konkursach, nie tylko ze względu na malownicze położenie, otrzymała także Nagrodę „Przyjaznego Brzegu” m.in. za stworzenie Przystani Wodnej na rzece Noteć, która stała się nie tylko atrakcją kulturalną ale także miejscem licznych imprez.
  • Rzeka Rawka (w Bartnikach, woj. mazowieckie), która zgłoszona została przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych.
  • Rzeka Słupia (na terenie gmin: Ustka, Słupsk, Kobylnica, Dębnica Kaszubska, Kołczygłowy, Borzytuchom, Bytów, Czarna Dąbrówka, Parchowo; woj. pomorskie), zgłoszona do konkursu przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, przepływa przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, z jego granicą niemal w całości pokrywa się granica obszaru ochrony ptaków sieci Natura 2000 o nazwie „Dolina Słupi”. Przystań na Słupi w Lubuniu stanowi element papieskiego szlaku kajakowego.
  • Rzeka Świder (w Otwocku, woj. mazowieckie), zgłoszona do konkursu przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder”, ma dla okolicznych mieszkańców ogromne znaczenie, to ona bowiem zadecydowała o letniskowym i uzdrowiskowym charakterze Otwocka i okolic. Mimo, że lata świetności ma już za sobą, jej sympatycy walczą o przywrócenie jej piękna i charakteru uzdrowiskowo-letniskowego.
  • Rzeka Tanew (w Rebizantach, gmina Susiec, woj. lubelskie), zgłoszona przez Magdalenę Drożdż, to jedna z najpiękniejszych i najczystszych rzek Roztocza. Największą jej atrakcją jest rezerwat, w którym Tanew i jej dopływ Jeleń, tworzą malownicze wodospady. Największy z nich ma wysokość 1,6 m, znajduje się na rzece Jeleń i został uznany za pomnik przyrody.
  • Rzeka Wilga (od źródeł do ujścia, woj. lubelskie i mazowieckie), zgłoszona przez Stowarzyszenie Centrum Ochrony Mokradeł, płynąca przez piękne krajobrazowo tereny, do dziś na wielu odcinkach jest prawie dziewicza, mimo długiej historii osadnictwa na jej brzegach. Niestety w najbliższym czasie 20% długości rzeki może ulec degradacji w skutek planowanych inwestycji.
  • Rzeka Wisła (w Krakowie, woj. małopolskie), zgłoszona przez Wodną Masę Krytyczną (obywatelski Performens), jest duszą Krakowa. Grupa przyjaciół – Cecylia Malik, Małgorzata Nieciecka, Bartolomeo Koczenasz, Martyna Niedośpiał oraz Jakub Wesołowski zachęcają Krakowian nie tylko do podziwiania Wisły z dystansu, ale także do jej doświadczania. Do korzystania z niej, pływania tak jak to czyniono wiele lat temu, gdy Wisła służyła przemysłowi i transportowi.

Która z rzek zostanie tą jedyną? Nie najdłuższą czy najgłębszą, lecz tą obdarzoną największą miłością mieszkańców, najważniejszą dla ludzi. Wszystko zależy od Was!

Źródło: Redakcja EkoNews, fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła – Wieprzówka, Rzeka Roku 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *