Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

TYTUŁ RZEKA ROKU 2014 PRZYPADŁ RAWCE

Na zdjęciu Rawka - Rzeka Roku 2014, fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła

W internetowym konkursie na Rzekę Roku 2014 Klubu Gaja zwyciężyła Rawka, która stanowi nie lada wyzwanie dla kajakarzy, między innymi przez bobry, które budują na niej naturalne przeszkody. Oczarowała ona ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 7403 głosy. Do konkursu została zgłoszona przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zdjęciu Rawka - Rzeka Roku 2014, fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła

Na zdjęciu Rawka – Rzeka Roku 2014, fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła

 

Rawka (na odcinku we Wsi Bartniki, w gminie Puszcza Mariańska, woj. mazowieckie) to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych. Na rzece odbywają się liczne spływy kajakowe. Właściciele gospodarstw agroturystycznych nad rzeką założyli stowarzyszenie i zamiast konkurować, wspólnie zabiegają o turystów. Ponadto Rawka to rzeka nauczycielka. Na łąkach nad jej brzegami bardzo często odbywają się plenerowe lekcje ornitologii, entomologii czy botaniki.

Miłym zaskoczeniem dla nas było dostanie się do finału, natomiast ogromne zaangażowanie w głosowanie społeczności lokalnej z różnorodnych środowisk przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Konkurs udowodnił nam, że to właśnie w ludziach drzemie ogromna siła i to właśnie ich przywiązanie do rzeki, związane z nią wspomnienia, wydarzenia i emocje stały się główną siłą napędową i przyczyną znalezienia się w czołówce. Rzeka Rawka łączy ludzi – i jesteśmy z tego powodu niezwykle dumni – komentuje Kinga Nowak z Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Na drugim miejscu plebiscytu uplasował się Świder (odcinek w Otwocku) – rzeka, dzięki której narodził się świdermajer – z 6760 głosami. Przyjaciele tej rzeki, którzy zgłosili ją do konkursu – Stowarzyszenie „Chodź nad Świder”, z uporem przywracają rzece i uzdrowisku dawną świetność.

Pomimo tego, że nie udało nam się wywalczyć dla Świdra tytułu Rzeka Roku 2014 i tak czujemy się wygrani! Nadal nie możemy uwierzyć w to, ile osób i instytucji zaangażowało się w głosowanie. Te prawie 7 tysięcy osób, które oddało swój głos pokazuje, że ludziom nadal zależy na Świdrze. Wszyscy pokazaliśmy, że jesteśmy nieobliczalną społecznością lokalną mocno zaangażowaną i zakręconą na punkcie swojego skarbu i dziedzictwa! To bardzo pozytywne i z taką ekipą aż chce się działać – komentuje Paulina Kobza ze Stowarzyszenia „Chodź nad Świder”.

Trzecie miejsce zajęła rzeka Muchawka – dzika i magiczna (na odcinku w Siedlcach), na którą oddano 1903 głosy. Rzekę zgłosił Zarząd Koła PKE „Podlasie” w Siedlcach. W całym konkursie internauci oddali 20 390 ważnych głosów, na stronie odnotowano ponad 100 000 odsłon.

Przez cały czas trwania konkursu trwała zacięta rywalizacja o tytuł Rzeki Roku. Cieszymy się, że 2. edycja konkursu spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2014
Rawka – 7403
Świder – 6760
Muchawka – 1903
Tanew – 1002
Narew – 806
Słupia – 735
Noteć – 732
Bug – 433
Bobrza – 323
Wisła – 182
Wilga – 111

Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. Konkurs prowadzony jest w ramach programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja, którego Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. W ramach programu wraz z Klubem Gaja blisko 148 000 osób zaadoptowało – czyli otoczyło opieką – 688 akwenów w tym Bałtyk, w 1295 miejscach w Polsce.

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.

ŹRÓDŁO: KLUB GAJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *