Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

GŁUSZCZE ROZPOCZĘŁY TOKI – WIDEO

toki głuszca
Głuszec / fot. Lasy Państwowe

W Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk trwają toki głuszców. Te niezwykłe widowiskowe zaloty będą trwały do maja.

Podczas toków samiec stara się zwrócić uwagę samiczek nie tylko swoim niezwykłym wyglądem, ale także głosem. W czasie prezentacji swoich walorów rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła, wydaje odgłos składający się z czterech części: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, podczas ostatniej fazy głuchnie. Właśnie od tej ostatniej fazy pochodzi nazwa gatunkowa ptaka.

W hodowli kury wybierają najpiękniejszego koguta, wchodząc do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Natomiast koguty są odizolowane od siebie, aby nie dochodziło do walk.
Dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby utrzymać zmienność genetyczną i zapobiec efektowi chowu wsobnego i deformacji morfologicznych.

W tym roku powstanie tu stado podstawowe linii z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, które utworzone będzie z potomstwa koguta i kury – ptaków przekazanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski a odłowionych ze środowiska naturalnego. Ptaki te cechowały się nietypowym zachowaniem – były niepłochliwe, co mogło doprowadzić do ich śmierci.

Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 r. Obecnie stado podstawowe składa się z 15 kur i ośmiu kogutów. W latach 2013–2016 do środowiska leśnego na teren Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 78 ptaków. W tym roku planuje się odchować 60 ptaków, z czego około 50 z przeznaczeniem do wsiedleń, pozostałe zaś wejdą w skład stad hodowlanych.

W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Prócz Leżajska (RDLP w Krośnie) hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

MARIUSZ RYDZIK, NADLEŚNICTWO LEŻAJSK
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *