Aktualności, Promowane

Jak przekazać 1 procent podatku w e-deklaracji rocznej?

1 procent podatku
fot. pixabay.com

W okresie okołorozliczeniowym, czyli od 1 stycznia do 30 kwietnia danego roku podatkowego, w przestrzeni publicznej zauważalna jest wzmożona kampania na rzecz przekazywania 1 proc. podatku dochodowego w deklaracjach PIT na cele charytatywne. Czy każda osoba fizyczna wypełniająca swój PIT będzie mogła przekazać 1 proc. podatku dla wybranej organizacji czy osoby? Czy pity 2017 program pozwoli na dokonanie takiego wyboru?

Kto przekaże 1 proc. podatku dochodowego?

W ramach deklaracji podatkowej PIT podatnicy w większości przypadków mają możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą tego dokonać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy rozliczają się samodzielnie lub ze współmałżonkiem, także w przypadku korzystania do tego celu z darmowego programu pit 2017. Taka opcja dotyczy podatników opodatkowanych podatkiem według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jednocześnie jedyną grupą podatników, którzy nie mogą przekazać 1 proc. dla OPP są podatnicy rozliczający się z fiskusem na podstawie karty podatkowej. Obecnie nawet wtedy, gdy podatnik pozyskujący dochody tylko za pośrednictwem płatnika, np. pracownik etatowy decyduje się na rozliczenie za pośrednictwem urzędu skarbowego, składając w tym celu wniosek PIT-WZ, może przekazać w nim informacje, dla jakiej organizacji pożytku publicznego chce przekazać swój 1 proc. podatku dochodowego.

Jak przekazać 1 proc. podatku?

W poszczególnych deklaracjach podatkowych znajdują się pola, w których wpisuje się numer KRS-u wybranej organizacji pożytku publicznego, kwotę wsparcia nieprzekraczającą 1 proc. należnego fiskusowi podatku oraz ewentualnie cel szczegółowy. Pola znajdziemy w takich formularzach jak:

  • PIT-36,
  • PIT-37,
  • PIT-36L,
  • PIT-28.

Rozliczając PIT w programie komputerowym, trzeba sprawdzić, czy jest to program pit bez KRS-u. Niektóre firmy udostępniają programy za darmo, ale wpisują w nich automatycznie swój numer KRS OPP, którego nie można zmieniać. Warto wybrać na przykład program, w którym samodzielnie wybierzemy, jaka organizacja pożytku publicznego zostanie wsparta finansowo przez nasz 1 proc. podatku.

Numer KRS organizacji pozyskać można z ministerialnej listy, która dostępna jest w internecie. Jeśli jakaś organizacja się tam nie znajduje, nie będzie można jej przekazać 1 proc. podatku dochodowego.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *