Aktualności, Ekologia, Wydarzenia

Błękitna Flaga dla plaży w Świnoujściu

fot. faces-of-nature.art.pl

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie) od lipca będzie powiewać Błękitna Flaga – wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy w kilku kategoriach, m.in. czystości wody i bezpieczeństwa.

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce, które nieprzerwanie, po raz piąty z rzędu, może poszczycić się przyznaniem międzynarodowego znaku Błękitnej Flagi. Podobnie jak w roku ubiegłym Błękitna Flaga zawiśnie nie tylko nad plażą, ale także nad świnoujską mariną. W regionie flagi pojawią się także na plażach w Pobierowie, Pustkowie, Pogorzelicy, Trzęsaczu, Mrzeżynie, Kołobrzegu i Ustroniu Morskim oraz w marinie PTTK w Szczecinie.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest – od ponad 20 lat – nie tylko europejskim plażom, ale także tym leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia. Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe, złożone z upoważnionych przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być także strzeżone oraz wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

Źródło: Interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *