Aktualności, Ekologia, Energia odnawialna

Dotacje na kolektory i piece ekologiczne mogą wrócić

Kolektor Słoneczny - energia słoneczna

Na skutek protestów samorządowców Ministerstwo Środowiska przygotowało pośpiesznie nowelizację prawa o ochronie środowiska.

Celowe gminne i powiatowe fundusze ochrony zostały włączone do budżetów tych jednostek od 1 stycznia 2010 r. Tym samym zadania funduszy przejęły bezpośrednio jednostki samorządowe. Na zadania związane z ekologią nadal będą przekazywane pieniądze z opłat i kar za korzystanie ze środowiska naturalnego. Ustawodawca zapomniał jednak o innych osobach ? fizycznych i prawnych ? które korzystały z tych funduszy, prowadząc inwestycje zgodnie z ustawą o ochronie środowiska ? podaje ?Rzeczpospolita?.

Resort przygotował zmianę w prawie ochrony środowiska. Projekt nowelizacji został skierowany do Sejmu jako inicjatywa poselska.

W ustawie przewidziano możliwość wspierania z gminnych i powiatowych budżetów (z wpływów z opłat za korzystanie ze środowiska) projektów osób fizycznych i osób z osobowością prawną, np. wspólnot mieszkaniowych. Gdyby udało się przeprowadzić zmiany w najbliższym czasie, to część zaplanowanych wcześniej projektów miałaby szansę na dofinansowanie.

Po stworzeniu odpowiedniego programu można by dofinansować utrzymywanie we właściwym stanie rowów odwadniających przez osoby fizyczne. Regulaminy wielu byłych powiatowych funduszy ochrony środowiska przewidywały konieczność dbania o urządzenia przeciwpowodziowe, jak też obserwowanie osuwających się mas ziemi. Zapisy pozostały na papierze. Po tegorocznej klęsce powodziowej można się spodziewać inicjatyw mieszkańców związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym ? uważa ?Rzeczpospolita?.

Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *