Aktualności, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Gazprom wznowił dostawy gazu na Białoruś

Dostawa gazu wznowiona - Rosja - Białoruś

Gazprom wznawia dostawę  gazu na Białoruś w pełnym wymiarze po całkowitej spłacie długu przez stronę białoruską – powiadomiła rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa. Według Moskwy dług ten wynosił ok. 192 mln dolarów.
– (Prezes Gazpromu Aleksiej) Miller podczas rozmowy telefonicznej poinformował prezydenta (Dmitrija Miedwiediewa), że strona białoruska całkowicie zapłaciła za dostawy gazu zgodnie z kontraktem i Gazprom podjął decyzję o wznowieniu dostaw gazu na Białoruś w pełnym wymiarze – powiedziała Timakowa.

Białoruś ze swej strony żąda od Gazpromu spłaty do godz. 10 czasu białoruskiego (9 czasu polskiego) długu za tranzyt gazu. – Jeśli do tego nie dojdzie, będziemy zmuszeni wstrzymać świadczenie usług tranzytowych surowca węglowodorowego przez terytorium Białorusi – ostrzegł w Mińsku pierwszy wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka szacuje dług Gazpromu na 260 mln dolarów.

W środę rano Gazprom ograniczył dostawy gazu na Białoruś o 60% w stosunku do normalnego przepływu. Wcześniej ograniczył dostawy w poniedziałek o 15%, a we wtorek o kolejne 15%.

Wieczorem w środę Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera, podała, że w związku z rosyjsko-białoruskim konfliktem dostawy gazu na Litwę spadły o 50%.

Gaz-System i PGNiG poinformowały natomiast, że po południu w środę nastąpiły spadki ciśnienia w punkcie zdawczo-odbiorczym gazu Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej, ale po godz. 17 ciśnienie wróciło do normy.

Źródło: Wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *