Aktualności, Wydarzenia

Pijani kierowcy pożegnają się na zawsze z prawem jazdy

Pijani kierowcy pożegnają się na zawsze z prawem jazdy

Wypicie piwa lub mocniejszego trunku przed podróżą może teraz sporo kosztować kierowcę, bo od 1 lipca zaczyna obowiązywać nowelizacja kodeksu karnego zaostrzająca kary dla osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu i narkotyków.
Pijanym kierowcom-recydywistom grozić teraz będzie nawet 5 lat więzienia, a prawo jazdy będzie im zabierane obligatoryjnie na czas określony przez sąd. Jeśli nietrzeźwy spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim urazem albo też zostanie po raz kolejny zatrzymany z promilami za kółkiem prawo jazdy straci dożywotnio.

Tak ostre potraktowanie pijaków za kierownicą to nie tylko konsekwencja przerażających statystyk, ale także skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r. Sędziowie TK zauważyli wówczas, że nietrzeźwi rowerzyści są karani surowiej niż nietrzeźwi kierowcy. Zareagowali na to posłowie, którzy nie złagodzili karania pijanych rowerzystów, a zaostrzyli przepisy obowiązujące kierowców.

– Jest to poważne ostrzeżenie dla sporej grupy osób, która próbuje prowadzić pod wpływem alkoholu – mówi mł. insp. Bogusław Żurek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. To niepokojące zjawisko narasta podczas wakacji. Najwięcej zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców policja notuje w lipcu i sierpniu, a cały okres lata od czerwca do września to czas, kiedy drogówka wyłapuje najwięcej pijanych za kółkiem.

Tylko podczas pierwszego wakacyjnego weekendu, w sobotę i niedzielę 26 i 27 czerwca, policjanci zatrzymali w Małopolsce 79 nietrzeźwych kierujących. Alkomat u każdego z nich wykazał ponad 0,5 promila alkoholu. W roku 2010 na terenie woj. małopolskiego doszło do 5 wypadków śmiertelnych z winy nietrzeźwych kierujących. Przykłady: 26 stycznia w Opatkowi cach 41-letni pijany kierowca passata śmiertelnie potrącił dwóch chłopców.

18 marca w Szczucinie 48-letni, nietrzeźwy kierowca transportera czołowo zderzył się z iveco. Kierujący VW poniósł śmierć na miejscu, a 13 kwietnia w Wielmoży nietrzeźwa 52-latka za kierownicą volvo
potrąciła 78-latka. Pieszy zmarł. Co sądzą kierowcy o nowych regulacjach? – Jestem za ostrym karaniem pijanych kierowców – mówi 45-letni Krzysztof Bocheński z Krakowa. Jeździ od 17 roku życia i uważa, że prawo jazdy powinni tracić nie tylko sprawcy śmiertelnych wypadków, ale też ci, którzy już jeżdżą po pijanemu.65-letni Roman Gawrysiak już słyszał o propozycji zaostrzenia przepisów prawnych dotyczących nietrzeźwych kierowców i też ją gorąco popiera.

Źróło: Gazetakrakowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *