Aktualności, Wydarzenia

Sposób Francuzów na niższe spalanie

Sposób Francuzów na niższe spalanie

Najnowsza technologia e-HDi, czyli w skrócie połączenie jednostki wysokoprężnej z odwracalnym alternatorem, pozwoli francuskiemu koncernowi PSA Peugeot Citroen zredukować o ok. 15% emisję CO2 w swoich dieslach.

Oryginalność systemu e-HDi, który umożliwi błyskawiczne zatrzymanie i ponowne uruchomienie silnika  w każdej sytuacji, kiedy samochód nie porusza się (czerwone światło, korki na drodze itp.), wynika z połączenia w jednym układzie napędowym kilku istotnych technologii. Silnik  wysokoprężny HDi to jeden z liderów, jeśli chodzi o ekonomikę spalania. Do tego dołączony został układ Stop&Start z odwracalnym alternatorem drugiej generacji oraz system e-booster, umożliwiający natychmiastowe ponowne uruchomienie silnika. Ponadto w skład układu wchodzą system elektronicznego sterowania alternatorem, umożliwiający odzyskanie energii, kiedy pojazd zwalnia oraz skrzynia biegów ze zoptymalizowanymi przełożeniami. Dodatkowo we wszystkich wyposażonych w e-HDi pojazdach zostaną zamontowane opony o niskim oporze toczenia.

System e-HDi będzie wprowadzany w dużej części gamy pojazdów Peugeot i Citroen począwszy od końca roku 2010. Celem francuskiej grupy jest sprzedanie do 2013 roku miliona pojazdów wyposażonych w technologię e-HDi.

Pierwszymi modelami wyposażonymi w technologię e-HDi będą Citroen C5 oraz Citroen C4 począwszy od trzeciego kwartału bieżącego roku. Innowacja ta będzie następnie wprowadzona w dużej części gamy pojazdów Peugeot i Citroen z silnikami 1,4 l i 1,6 l HDi. Według założeń koncernu 30% silników diesla grupy będzie silnikami e-HDi.

Poza technologią e-HDi, w latach 2010 – 2012 PSA Peugeot Citroën wprowadzi na rynek także pojazdy w 100% elektryczne (Peugeot iOn i Citroën C-ZERO), pojazdy hybrydowe z silnikiem diesla (Peugeot 3008 HYbrid4 i Citroen DS5 HYbrid4) oraz nowe silniki cieplne, wraz z rodziną małych benzynowych silników trzycylindrowych o pojemności skokowej 1,0 l i 1,2 l.

Źródło: Mojeauto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *