Aktualności

Samce myszy łzawo zachęcają do seksu

Samce myszy łzawo zachęcają do seksu

Peptyd o nazwie ESP1 obecny w łzach samców myszy zachęca samice tego gatunku do prokreacji – informują naukowcy z Japonii na łamach pisma „Nature”.

Kazushige Touhara wraz z zespołem z Uniwersytetu w Tokio wykazał, że obecny w łzach samców myszy feromon ESP1 jest „wyczuwany” przez specjalne receptory w tzw. narządzie lemieszowo-nosowym (nazywanym też narządem Jacobsona) wewnątrz jamy nosowej po obu stronach przegrody nosa samic. Następnie sygnał jest przesyłany do odpowiednich regionów mózgu myszy, które kontrolują zachowania seksualne samic.

Feromony oddziałując poprzez narząd lemieszowo-nosowy regulują zachowania seksualne i socjalne wielu zwierząt. Japończycy w swojej pracy po raz pierwszy opisali interakcje konkretnego feromonu z odpowiednim receptorem, co pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy kontroli zachowań seksualnych myszy.

Niestety nie wiadomo czy odkrycie odnosi się w jakiś sposób do zachowań człowieka, ponieważ najprawdopodobniej jesteśmy jednymi z nielicznych ssaków pozbawionych funkcjonalnego narządu Jacobsona. (PAP)

kdo/ krf/

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *