Aktualności

„Zwierzpospolita Polska”

Przyroda polska - bocian

W dniach 29 czerwca – 1 sierpnia w gdańskim Parku Oliwskim prezentowana będzie wystawa fotograficzna „Zwierzpospolita Polska”, prezentująca polską dziką przyrodę. Wcześniej wystawa była pokazywana w Dublinie i Londynie, gdzie obejrzało ją ok. 1,5 mln osób.

Na wystawę składa się 50 dużych fotografii, w większości autorstwa fotografa i przyrodnika Artura Tabora, prezentujących m.in. wilka, niedźwiedzia, żubra oraz jeża. Każde ze zdjęć opatrzone jest krótkim opisem w języku polskim oraz angielskim.

Fotografiom towarzyszy 10 plansz, z których dowiedzieć się można, w jaki sposób chroniona jest przyroda w Polsce oraz co jej zagraża. W Gdańsku do ekspozycji zostanie też dołączona dodatkowa plansza prezentująca realizację programu Natura 2000 na terenie województwa pomorskiego.

Wystawa ulokowana zostanie wzdłuż głównej alei Parku Oliwskiego. Będzie ją można oglądać do końca lipca. Później ekspozycja zostanie przeniesiona do Wrocławia, następnie do Łodzi, a w przyszłym roku – do Brukseli.

W dwóch ubiegłych latach wystawa prezentowana była w Dublinie (w 2008 roku) i Londynie (w 2009 roku). Jak poinformował Radosław Sawicki, wiceprezes Fundacji Dzika Polska, które jest organizatorem ekspozycji, na Wyspach Brytyjskich obejrzało ją w sumie około 1,5 miliona osób. „Londyńska edycja wystawy włączona była do programu Polska!Year, nad którym patronat honorowy objęła królowa brytyjska Elżbieta II” – dodał Sawicki.

Jak wyjaśnił, Fundację Dzika Polska założyła przed kilkoma laty grupa młodych Polaków pracujących w Irlandii. „Wpadliśmy na pomysł, by – w celach integracyjnych, ale i promocyjnych, pokazać mieszkańcom zachodniej Europy polską dziką przyrodę, której bogactwo – w porównaniu z Zachodem, jest ogromne” – wyjaśnił Sawicki dodając, że – gdy po kilku latach dwie trzecie założycieli Fundacji wróciło do Polski – postanowiono wystawę zaprezentować także w kraju, a na pierwsze miejsce jej prezentacji wybrano właśnie Gdańsk.

Gdańska wystawa jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. (PAP)

aks/ abe/ jra/ yy/

Źródło: Odkrywcy.pl

2 Comments

  1. 1
  2. 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *