Aktualności, Ekologia

Ekomiasto na pustyni

Pustynia - miasto ekologiczne

Szejkowie zainwestowali w ten cud 17,5 mld euro. Projektantem jest światowej sławy architekt sir Norman Foster.

Emiraty Arabskie nie są dobrym przykładem na ekologiczny styl życia. Wystarczy przyjrzeć się Dubajowi, by zrozumieć dlaczego.

Prawie każdy budynek, rozległe centra handlowe i olbrzymie wille posiadają klimatyzację, co jest nieodzowne w klimacie, gdzie temperatura na zewnątrz dochodzi do 50 stopni Celsjusza. Baseny z chłodzoną wodą, hala do uprawiania sportów zimowych ze sztucznym stokiem narciarskim oraz lodowa restauracja pożerają mnóstwo energii. W mieście nie ma publicznych środków lokomocji, często brakuje chodników. Powszechnie stosowanymi pojazdami są, pożerające mnóstwo paliwa samochody terenowe oraz hummery.

Właśnie tu, 30 km od stolicy emiratu Abu Dhabi, powstaje pierwsze na świecie ekologiczne miasto – Masdar City. Masdar po arabsku oznacza „źródło”. Ekomiasto ma być gotowe do zasiedlenia w 2020 roku. Na 6 km2 zamieszka 50 tys. osób. Jak w zwykłym mieście powstaną tu szkoły, kina, teatry, urzędy, a także uniwersytet. Siedzibę będzie miało w Masdar City 1500 firm.

Mieszkańcy Masdar City będą musieli przyzwyczaić się do zupełnie innego stylu życia. W idealnym mieście nie będzie wolno używać samochodów spalinowych. Pierwszeństwo będą miały rowery i piesi. Miasto połączy ze stolicą Abu Dhabi elektryczna kolej kabinowa. Miasto będzie całkowicie zasilane prze odnawialne źródła energii: energię słoneczną, wiatrową, wodną oraz biopaliwa. Żeby zminimalizować zużycie energii, ulice będą wąskie, domy niskie i gęsto zabudowane. Odległość z domu do pracy zostanie ograniczona do 200 metrów.

Sir Norman Foster uchodzi w świecie za pioniera w dziedzinie łączenia architektury z naturą. Jego miasto jako pierwsze na świecie nie wyemituje do atmosfery dwutlenku węgla. Wszystkie powstałe w nim ścieki będą oczyszczane i ponownie wykorzystywane. Śmieci będą w 99% przetwarzane. Odpady organiczne mają być gazyfikowane, a powstały w ten sposób gaz będzie zużyty do produkcji energii. Ziemne sondy będą transportować chłodne powietrze z głębokich warstw ziemi na powierzchnię i schładzać temperaturę na zewnątrz o 20 stopni. Woda będzie pozyskiwana z Zatoki Perskiej, a później odsolona i oczyszczona przez urządzenia napędzane energią słoneczną. Zużycie wody będzie o połowę mniejsze od dotychczasowego, bo będzie oszczędzana automatycznie, a do toalet i podlewania zieleni miejskiej będzie wykorzystywana tzw. woda szara, pochodząca z oczyszczalni.

Miasto ma osiągnąć niespotykany dotąd poziom ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną, bo aż o 75% (około 200 MW energii zamiast 800 MW potrzebnych do zasilania miasta podobnej wielkości w oparciu o tradycyjne źródła energii).

Żywność mieszkańców Masdar City będzie pochodzić z ekologicznych upraw usytuowanych w okolicy.

Powstanie Masdar City ma udowodnić, że zrównoważone wykorzystywanie zasobów ziemi jest możliwe. budowa pierwszego na świecie całkowicie ekologicznego miasta jest kosztowna. Szejkowie zainwestowali w projekt 17,5 mld euro. Miasto powstaje pod nadzorem WWF (World Woldlife Fund), międzynarodowej organizacji ekologicznej, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego ziemi i stworzenie takich rozwiązań, by w przyszłości ludzie żyli w harmonii z naturą.

Lidia Solarek
Na podst.: Welt Online, taz.de, Bild.de oraz internetu

Źródło: Angora (Nr 27, 04.07.2010)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *