Aktualności, Energia odnawialna, Wydarzenia

Physalia ? pływające centrum ekologii?

Physalia - transport przyszłości

Ekologia, przyszłość i nowoczesne środki transportu ? to dziedziny, które interesują Vincenta Callebauta.

Physalia ma coś ze statku, muzeum, centrum wiedzy i centrum rozrywki. Ma mieć także czysto praktyczne zastosowanie ? przemierzając rzeczne szlaki Europy, oczyszczać będzie brudną wodę i uzdatniać ją do picia.

Koncept zakłada pozyskiwanie wyłącznie solarnej i wodnej energii. Turbiny zamontowane pod kadłubem statku zamienią ruch płynącej wody na energię elektryczną, tak samo, jak pozyskaną przez umieszczenie na dachu paneli słonecznych, energię słoneczną.

Dach poza pozyskiwaniem energii, będzie również miejscem hodowli roślin. Oprócz nadania dodatkowych walorów estetycznych ?statkowi?, będą one również brały udział w oczyszczaniu rzeki.

Praktyczne korzyści to tylko część zalet Physalii. Ma ona pełnić rolę centrum wiedzy o wodnych ekosystemach. Na pokładzie znajdzie się więc laboratorium dla specjalistów i szereg multimedialnych sal, gdzie wyniki swych badań zaprezentują tym, którzy centrum postanowią odwiedzić. Na poszerzaniu wiedzy się nie skończy ? znaleźć ma się również miejsce dla klubów i innych, nastawionych na rozrywkę, lokali.

Jak widać, wiszące ogrody to przeżytek, czas na pływające! Doceniając edukacyjną rolę Physalii, czuję nieodpartą chęć zabawienia się w klubie na pokładzie tego statku ? najbardziej drętwa impreza w takich warunkach może się spodobać!

Źródło: Futureblog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *