Aktualności, Energetyka, Wydarzenia

Zatrważający stan techniczny polskiej energetyki

Polska sieć przesyłowa - energetyka

Polskie elektrownie są już tak stare, że ze względów technicznych do 2030 roku powinno zostać wyłączone około 60 proc. siłowni o łącznej mocy około 20 tys. MW. Poziom dekapitalizacji technicznej polskich elektrowni wynosi już około 73 proc., sieci przesyłowych 71 proc., a dystrybucyjnych aż 75 proc.
– Jeżeli założymy, że elektrownia żyje 40 lat, to poziom dekapitalizacji technicznej wynosi już 79 proc., a jak założymy optymistycznie, że żyje 50 lat to poziom dekapitalizacji technicznej jest 68 proc. To znaczy, że my tych elektrowni już nie mamy, że one stoją na słowo honoru. Gdyby taka była flota autobusów w Polsce to byście się państwo bali wsiąść do autobusu, a w energetyce to jeździ ? powiedział prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji omawiając stan techniczny polskiej elektroenergetyki podczas seminarium Szanse realizacji Pakietu Klimatyczno-Energetycznego.

Z pokazanych przez prof. Krzysztofa Żmijewskiego slajdów wynikało, ze obecnie dekapitalizacja techniczna polskich elektrowni wynosi około 73 proc., ponad 40 proc. bloków pracuje już ponad 40 lat, a w tym około 15 proc. bloków energetycznych ma ponad 50 lat, a więc właściwie powinny być zatrzymane i odłączone od sieci. Te zaś są niestety w równie zatrważającym stanie technicznym.
– Wydawało nam się, że w sieciach dystrybucyjnych i przesyłowych jest lepiej, ale okazuje się, że sieci przesyłowe są zdekapitalizowane w 71 proc. dystrybucyjne w 75 proc., transformatory ze średniego napięcia na niskie w 80 proc., transformatory ze średniego napięcia na niskie na ścianie wschodniej w 90 proc., a linie 220 KV , które wspierają linie 400 KV w 87 proc. Taki jest poziom dekapitalizacji technicznej. W tym nie ma żadnych gier związanych z aktualizacją wartości majątku, umorzeniami. To czyste inżynierskie liczenie, nie ekonomiczne ? podkreślił prof. Krzysztof Żmijewski.

To nie był jednak wcale koniec złych informacji. Z zaprezentowanych danych wynikało, że ze względu na techniczne starzenie się elektrowni w ciągu najbliższych 20 lat ubytki mocy w polskim systemie elektroenergetycznym mogą sięgnąć aż około 20 tys. MW, które należałoby w tym czasie odbudować.

– Ta suma mówi, że w 2030 roku powinniśmy wyłączyć 60 proc. z tego co stoi dzisiaj. Jest pewien czas życia samochodu i jest pewien czas życia elektrowni. Musimy przyjąć to do wiadomości i powiedzieć sobie wyraźnie, że przez ostatnie 20 lat z pełną świadomością doprowadziliśmy do zestarzenia się infrastruktury nie inwestując tylko konsumując ? powiedział prof. Krzysztof Żmijewski.

Ireneusz Chojnacki

Źródło: Wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *