Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Gazoport coraz bliżej

Fot. skyscrapercity.com

Spółka Polskie LNG podpisała umowę z wykonawcą terminalu gazu skroplonego. Firma jest spółką-córką Gaz Systemu, operatora gazociągów przesyłowych. Wykonawcą inwestycji będzie międzynarodowe konsorcjum polsko-włosko-francusko-kanadyjskie.
Terminal powstanie w Świnoujściu. Pierwsze statki mają wpłynąć do gazoportu w 2014 roku.

Umowę podpisano w obecności ministra skarbu. Aleksander Grad podkreślał strategiczny charakter inwestycji i to, że „kilkuletnią fazę bezowocnych dyskusji i przeciekawych pomysłów” kończy rząd Donalda Tuska. Dodał, że obecnie jest budowany pierwszy terminal w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Grad powiedział również, że w ten sposób nasz kraj poprawia swoje bezpieczeństwo energetyczne.

W imieniu inwestora kontrakt podpisał prezes Polskie LNG Zbigniew Rapciak. Podkreślał wielkość i znaczenie inwestycji, która ma być zakończona 30 czerwca 2014 roku. Ma on osiągnąć zdolność magazynowania w tym czasie 5 miliardów metrów sześciennych, ale może być ona powiększona w następnych latach.

W imieniu wykonawcy podpis pod umową złożył Pierre Berger z Grupy Saipem.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele kilku resortów, także dyplomaci zaangażowanych krajów, w tym ambasador Kataru, przyszłego dostawcy surowca.

Źródło: Wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *