Aktualności, Wydarzenia

Zatoka Meksykańska ? odkryto dwa nowe gatunki ryb

Nowe gatunki ryb w Zatoce Meksykańskiej - ogackowate

Dwa nowe gatunki ryb głębinowych w rodzaju ogackowatych odkryto w rejonie Zatoki Meksykańskiej objętym skażeniem ropą wydobywająca się z platformy Deepwater Horizon ? poinformowały serwisy i pisma naukowe.

Według ?Journal of Fish Biology? odkrycia dokonali naukowcy prowadzący badania w związku z zalewaniem obszaru Zatoki przez ropę z platformy koncernu BP. Oba gatunki żyją na terenie objętym lub zagrożonym wyciekiem.

Halieutichthys intermedius i Halieutichthys bispinosus, bo takie nazwy mają gatunki ryb, żyją na płytszych wodach niż dotąd spotykane ogackowate ? pojawiają się już od 250 m głębokości. Mają około 20 cm długości z czego większość przypada na masywne tarczowate ciało z wielką głową i ustami, zaopatrzone w dwie płetwy brzuszne i silne mięśnie, przez co ryba porusza się ?chodząc? po dnie morskim. Według ?Science?, naukowcy sądzą, że Halieutichthys intermedius może nie posiadać siedlisk poza Zatoką Meksykańską, podczas kiedy Halieutichthys bispinosus, żyje zapewne, jak inne ogackowate, także na wybrzeżu atlantyckim USA od Luizjany do Północnej Karoliny.

Według portalu Daily Tech, dwa nowe gatunki ogackowatych należą do 70 gatunków rzadkich ryb o płaskim pokroju ciała, żyjących w zawsze ciemnych wodach Zatoki Meksykańskiej. Jak powiedział portalowi John Sparks, kurator działu Ichtiologii w American Museum of Natural History, Halieutichthys bispinosus może w ogóle ograniczać swoje występowanie do obszaru objętego wyciekiem. Sparks stwierdził, że odkrywanie nowych gatunków na tym obszarze oznacza, że wielkie biozróżniocowanie życia ? ?o którym nic nie wiemy? ? może zniknąć w efekcie wycieku ropy z Deepwater Horizon.

Ogackowate to rodzina słabo poznanych morskich, drapieżnych ryb żabnicokształtnych. Osiągają przeciętnie 20 cm, maksymalnie do 40 cm długości. Żywią się bezkręgowcami i małymi rybami.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *