Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Prawo, Wydarzenia

Projekt nowej ustawy o ochronie środowiska – coraz więcej opłat za korzystanie z Parków Narodowych

Projekt ustawy o ochronie środowiska

Być może już niedługo będziemy mogli prowadzić amatorski połów ryb czy wynająć dom na terenach parków narodowych. Oczywiście za to wszystko trzeba będzie zapłacić.

Niedawno na stronach Ministerstwa Środowiska pojawił się projekt nowej ustawy o ochronie przyrody. Według niego parki narodowe przestaną być państwową jednostką budżetową, a staną się osobą prawną. Oznacza to, że będą one prowadzić samodzielną gospodarkę finansową, czyli wydatki na swoją działalność pokrywać z uzyskiwanych przez siebie wpływów.

Oczywiście nadal będą dostawały dotacje z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo jednak będą mogły prowadzić działalność gospodarczą niezwiązaną bezpośrednio z ochroną środowiska np. udostępniać teren parku w celach zarobkowych. Będzie go można udostępniać w celu amatorskiego połowu ryb, filmowania i fotografowania. Władze parku będą też mogły pobierać opłaty za działalność edukacyjną np. wstęp do muzeów.

W uzasadnieniu do projektu ustawy znaleźć można informację, że zmiana ta ma ułatwić funkcjonowanie parków narodowych. Proponowane przekształcenia mają zapewnić możliwość uzyskiwania przez nie dochodów z różnych źródeł, co da im dodatkowe środki na ochronę przyrody oraz pozwoli nie zwiększać zbytnio dotacji przekazywanych na ten cel przez budżet. Dla miłośników przyrody oznacza to jednak w rzeczywistości dodatkowe opłaty.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *