Aktualności, Ekologia, Wydarzenia

Architektura domu a energooszczędność

fot. ekobudowanie.pl

Najbardziej racjonalny z punktu widzenia kosztów budowy i eksploatacji jest dom parterowy z użytkowym poddaszem, najlepiej z dachem płaskim lub o małym kącie nachylenia, zaprojektowany na planie kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta: z domów o takim kształcie ciepło uchodzi najwolniej.

Kształt budynku i liczba kondygnacji

Dom energooszczędny powinien mieć możliwie małą powierzchnię przegród zewnętrznych (ścian i dachu) w stosunku do kubatury. Dom parterowy o takiej samej powierzchni, ale bez poddasza, będzie bardziej rozłożysty, z większym dachem, będzie więc droższy i mniej energooszczędny.

Kto chce mieć energooszczędny dom, nie powinien wybierać projektu o rozbudowanej bryle, z podcieniami, wykuszami, lukarnami i dachu o skomplikowanym kształcie, ponieważ elementy te niepotrzebnie zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych. Zbudowanie domu o prostej, zwartej bryle jest też łatwiejsze i tańsze niż budynku o skomplikowanym kształcie.

Energooszczędności sprzyja wyraźny podział budynku na strefy termiczne:
– 22-24°C – łazienka;
– 20-22°C – pokoje dzienne, salon, pokoje dla dzieci, gabinet;
– 18-20°C – kuchnia, sypialnie;
– 16-18°C – korytarze, pokoje do ćwiczeń lub gry w bilard;
– 12-15°C – pomieszczenia gospodarcze: składzik, spiżarnia, pralnia, weranda;
– 4-8°C – garaż, magazyn narzędzi i sprzętu ogrodowego.

Różnica temperatury pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami nie powinna przekraczać 8°C, wtedy bowiem ściany działowe mogą być tanie i stosunkowo cienkie (12 cm). Jeśliby różnice miały być większe, ściany trzeba ocieplać, a więc musiałyby być znacznie grubsze.

Okna i drzwi

Właściwe rozmieszczenie i dobre parametry cieplne okien i drzwi to jeden z warunków energooszczędności domu.

Izolacyjność stolarki. Należy zwracać baczną uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. W odniesieniu do okien miarodajna jest wartość U dotycząca całego okna, a nie samego szklenia, gdyż ono jest zawsze ?cieplejsze? niż ramy. Wedle obowiązujących przepisów współczynnik ten w domach jednorodzinnych nie powinien przekraczać (w zależności od strefy klimatycznej) wartości 1,7-1,8 W/(m2?K). W domach energooszczędnych wartość współczynnika U powinna wynosić 0,8-1,1 W/(m2?K).

Zgodnie z przepisami U drzwi zewnętrznych = 2,6 W/(m2?K), w domach energooszczędnych zaleca się U = 2 W/(m2?K). Obecnie produkuje się drzwi bardzo dobrze ocieplone – nawet o współczynniku U lepszym, tj.:
– drewniane ocieplone styropianem – 1,2-2 W/(m2?K);
– z PVC ocieplone wkładką termoizolacyjną – 1,3-2,5 W/(m2?K);
– aluminiowe ocieplone pianką lub wełną mineralną – 1,1 W/(m2?K).

Współczesne okna mogą mieć szyby ze specjalnymi powłokami, które w zależności od usytuowania budynku względem stron świata sprzyjają pozyskiwaniu energii przez okna lub zapobiegają jej stratom. Stosuje się w tym celu sprawdzone już rozwiązania: powłoki niskoemisyjne lub pokrywanie szyb specjalnymi siatkami zatrzymującymi światło rozproszone.

Wielkość i rozmieszczenie okien

Okna nie powinny być zbyt duże, zwłaszcza jeśli mają gorsze parametry termiczne (czyli większą wartość U). Tam, gdzie to możliwe, wskazane jest stosowanie okien nieotwieranych, które są szczelniejsze i mają mniejszą powierzchnię ram w stosunku do rozmiarów przeszklenia (ramy mają zwykle dużo gorszą izolacyjność termiczną niż szyby).

Niezależnie od tego, czy projekt pochodzi z katalogu, czy powstał na nasze zamówienie, trzeba go dokładnie ocenić i uważnie śledzić wszystkie zmiany, jakim podlega – czy są następstwem adaptacji projektu powtarzalnego, czy też są to kolejne wersje projektu indywidualnego. Decydując się na dom energooszczędny warto zwracać uwagę na zorientowanie pomieszczeń i ich okien względem stron świata. Każde okno, nawet o najlepszej izolacyjności termicznej, np. U ? 0,8 W/(m2?K) jest zawsze pod tym względem gorsze niż przegroda pełna – ściana, U ? 0,2-0,25 W/(m2?K) czy dach, U ? 0,15-0,2 W/(m2?K).

W ogólnym rozrachunku okna są zawsze mostkami termicznymi, czyli miejscami ucieczki energii cieplnej. Największe straty powodują oczywiście okna zorientowane na północ, bo zimowe straty przez okna południowe są rekompensowane przez zyski ciepła wskutek nasłonecznienia.

Duże okna od południa – korzystne zimą, mogą się przyczyniać latem do zwiększonego zużycia energii na chłodzenie przegrzewanych pomieszczeń. A warto wiedzieć, że chłodzenie budynku może pochłaniać więcej energii niż jego ogrzewanie. Jak z tego wynika, ze szczególną uwagą należy oceniać projekty domów, w których zaprojektowano bardzo duże przeszklenia.

Łączenie okien

Jeśli w projekcie są sąsiadujące ze sobą okna, warto zwrócić uwagę na to, czy są rozdzielone fragmentem muru czy tylko ramą, gdyż ma to wpływ na wielkość strat ciepła. Z dwóch okien o tej samej powierzchni szyb, większe straty dotyczyć będą okien rozdzielonych fragmentem muru. Połączone okna o tej samej powierzchni szyb mają mniejszą powierzchnię ram i tym samym minimalizują straty ciepła zarówno na ramach, jak i połączeniach okna ze ścianą budynku. Taka sama zasada dotyczy okien połaciowych.

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Archipelag

Źródło: Ekobudowanie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *