Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna

Największa na świecie elektrownia słoneczna zacznie działać w Chinach

Elektrownia słoneczna w Chinach

Największa na świecie elektrownia słoneczna powstała pod Szanghajem ? informuje portal technologiczny Daily Tech oraz państwowy holding zajmujący się w Chinach budową instalacji energooszczędnych.

Według holdingu China Energy Conservation and Environmental Group (CECEP) moc pracy stałej elektrowni wyniesie 6,68 MW zaś moc szczytowa może przekroczyć 6,75 MW. Oznacza to, że elektrownia może dostarczyć do 12 tys. domów w Szanghaju 6,3 mln kWh rocznie.

Elektrownia ta, zmniejszy zużycie węgla w regionie o 2,254 ton i spowoduje spadek emisji gazów cieplarnianych o 6.600 ton. Zakład zajmuje powierzchnię 61 tys. m kw., na którym znajduje się 20 tys. płyt z panelami słonecznymi. Są one wyposażone w niezależny system sterowania, który pozwala na automatyczne ustawianie się w kierunku najwyższej emisji światła.

Dyrektor generalny zakończonego projektu w CECEP Yu Hailong powiedział: ?elektrownia jest manifestacją postanowienia Chin, aby, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych, walczyć ze zmianami klimatu?. ?Chiny ogłosiły własny cel zmniejszania emisji CO2 o 4-45 proc. na jednostkę Produktu Krajowego Brutto w roku 2020? – dodał.

Według portalu technologicznego Daily Tech, elektrownia ? w której kilka tygodni temu przeprowadzono próbny rozruch ? powstała obok kończonej budowy stacji szybkiej kolei TGV-Hongqiao łączącej Szanghaj z Pekinem.

Portal przypomina także, że wybudowano już podobną elektrownię słoneczną przy stacji Wuhan na trasie szybkiej kolei Wuhan-Guangzhou. Jest ona trzykrotnie mniejsza od szanghajskiej. Podłączono ją do sieci energetycznej w maju bieżącego roku.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *