Aktualności, Eko regiony, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Chrząszcz zablokuje największą polską wieś?

Fot. BGPN.pl

„Dziennik Polski”: Wiele wskazuje na to, że w gminie Zawoja zostanie poszerzona strefa ochronna Natura 2000, chroniąca m.in. chrząszcza zwanego sichrawa karpacka. Domagają się tego ekolodzy. Samorządowcy protestują.
Zdaniem samorządowców, poszerzenie strefy może spowodować paraliż inwestycyjny w gminie, a nawet zamykanie górskich szlaków turystycznych. Obecnie siecią Natura 2000 objętych jest ok. 400 ha terenów w gminie Zawoja. W ten sposób Unia Europejska chroni m.in. chrząszcza zwanego sichrawa karpacka i występującego w tym terenie głuszca.

Jednak zdaniem ekologów obecny obszar ochronny jest zbyt mały i powinien zostać powiększony – do 690 ha. Ostatnio generalny dyrektor ochrony środowiska poinformował władze Zawoi, że prace związane z poszerzeniem strefy są mocno zaawansowane.

Rada Gminy wydała już negatywną opinię. „Dotychczasowe ograniczenia, wynikające ze strefy Natura 2000, już doprowadziły do zmniejszenia możliwości rozwoju gminy. Uważamy, że po poszerzeniu strefy może dojść do likwidacji szlaków turystycznych, a tym samym ograniczenia ruchu turystycznego” – czytamy w uzasadnieniu stanowiska cytowanym przez „Dziennik Polski”.

Zawoja to wieś w Małopolsce, największa pod względem powierzchni. Miejscowość jest uważana także na najdłuższą w Polsce.

Źródło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *