Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Więcej bocianów w Puszczy Kampinoskiej

Bocian Biały - Puszcza Kampinoska

Członkowie warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” kolejny raz przeprowadzili akcję obrączkowania i kontrolowania gniazd bociana białego w rejonie Puszczy Kampinoskiej. Obserwacje ornitologów wykazały, że w tym roku na badanym terenie osiedliło się więcej bocianów niż w latach ubiegłych. Wykluło się również więcej młodych.
?Pod koniec czerwca aż w 7 gniazdach było po 5 młodych. Rok wcześniej nie stwierdzono takiej liczby piskląt w żadnym gnieździe na badanym terenie? ? informują przedstawiciele T.P. Bocian.
Ornitolodzy skontrolowali bociany w Rezerwacie Biosfery Puszcza Kampinoska, czyli w Kampinoskim Parku Narodowym, jego otulinie i kilka gniazd przy otulinie. W sumie badania przeprowadzono na obszarze o powierzchni ponad 76 tys. ha.
W tym roku udało się im prześledzić 133 gniazda, z których 70 proc. była zajęta. Rok wcześniej zajętych było 61 proc. gniazd spośród 147 skontrolowanych.
?W bieżącym roku sukces lęgowy na zajęte gniazdo wynosił 2,6 młodego (w 2009 – 2,0 młodego), a na gniazdo z odchowanymi młodymi – 3,1 (w 2009 – 2,7 młodego). Odnotowano dwa nowe gniazda? – informuje T.P. ?Bocian?.
Jak wyjaśniają ornitolodzy, pod względem statystycznym rok 2010 był najbardziej zbliżony do roku 2006. Po którym przyszły „nieco chudsze” lata 2007-2009. Niestety, w trzech gniazdach ornitolodzy stwierdzili śmierć wszystkich piskląt z powodu nadmiernych opadów deszczu pod koniec maja.
Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *