Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Oczyszczalnia w Gdańsku będzie zasilana energią z biogazu

Energia z biogazu

Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na realizację projektu „Energetyczne wykorzystanie biogazu na oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód”. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 24 mln zł, dotacja dla GIWK wynosi 7 mln zł.
Realizacja projektu zapewni trwałe i całkowite rozwiązanie problemu związanego z zagospodarowaniem biogazu powstałego na oczyszczalni ścieków przy znacznej skali oddziaływania (aglomeracja Gdańsk). Projekt promuje kompleksowe rozwiązania w sferze energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

W ramach projektu wybudowana zostanie instalacja CHP służąca do produkcji energii elektrycznej i cieplnej na bazie biogazu wraz z infrastrukturą niezbędna do prawidłowej eksploatacji.
Bezpośrednim celem inwestycji jest produkcja i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, co przyczyni się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej i cieplnej regionie.

Prace budowlane realizuje wyłoniona w drodze przetargu firma Degremont SA. Planowany termin uruchomienia instalacji to przełom pierwszego i drugiego kwartału 2011 roku.

Źódło: Wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *