Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Surowce Energetyczne

Polski rynek produktów po recyklingu

Fot. recykl.pl

Rynkiem docelowym dla produktów prezentowanej technologii są zakłady wykorzystujące komponenty powstałe po przetworzeniu opon, to jest gumę oraz włókna plastikowe, a także huty przetwarzające odzyskaną stal.

Dokonane badania rynku dla wszystkich komponentów i produktów wytwarzanych na miejscu nie przewidują problemów z popytem. Firma uzyskała porozumienia z odbiorcami surowców podstawowych, a mianowicie : Firma Kafox z Włocławka zadeklarowała chęć odbioru 100% uzyskanego plastiku tj. około 1000 ton rocznie. Grupa kapitałowa Pol-Drog zadeklarowała zapotrzebowanie na około 5500 ton granulatu rocznie, co stanowi 100% wytworzonego granulatu.

Niemiecka firma DENSO zadeklarowała również zapotrzebowanie na każdą ilośc granulatu jaką jest w stanie wyprodukować Ecoinverse. Alternatywni odbiorcy granulatu to Maldrobud z Myśliborza oraz Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych SA z Bełchatowa.

Te przedsiębiorstwa używają granulatu z opon do produkcji nawierzchni asfaltowych. Próbka granulatu została przekazana przez firmę Molectra do Laboratorium Instytutu Budowy Dróg i Mostów w Warszawie. Według opinii Instytutu jest to najwyższej jakości granulat, bez jakichkolwiek zanieczyszczeń i o niespotykanych dotychczas właściwościach. Nawierzchnia drogowa z użyciem tego rodzaju granulatu posiada najwyższy stopień wytrzymałości i najdłuższy okres żywotności w porównaniu z innymi.

Z tej analizy jednoznacznie wynika, że na terenie Polski i Unii Europejskiej na tego rodzaju granulat jest popyt. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty gumowe wytwarzane na miejscu. Przewyższają one jakością podobne wyroby będące na rynku europejskim, a sprowadzone z Kanady. Szczególne zainteresowanie wzbudzają gumowe maty podłogowe i wykładziny ścienne do końskich boksów w stajniach oraz tzw. equestrian mix do budowy sztucznych nawierzchni torów wyścigowych i ujeżdżalni.

Zainteresowane tymi produktami są firmy zrzeszone w British Equestrian Trade Association i Sweden Equine Supplies. Badania rynkowe wykazały także popyt na wiele innych produktów z gumy, a także na samą gumę dewulkanizowaną, która ma te same właściwości co kauczuk a koszty jej produkcji są ośmiokrotnie niższe od cen kauczuku na giełdach światowych. Jest więc bardzo atrakcyjną i konkurencyjną alternatywą na rynku kauczuku. Powyższe produkty będą wytwarzane w pierwszym roku działalności produkcyjnej firmy Ecoinverse.

W dalszym etapie zostanie uruchomiony proces mikroalowy, w którym granulat gumowy będzie przerabiany na carbon i oleje hydrocarbonowe. Rynek carbonu jest rynkiem bardzo lukratywnym. Popyt przewyższa tutaj podaż. Także otzrymane w tym procesie paliwo diesla i paliwo do silnoków odrzutowych mają niezaorzeczalny potencjał rynkowy.
Przewagą tej technologii recyklingu opon jest jej elastyczność pozwalająca na zmiany profilu produkcji w zależności poziomu popytu na rynku, bez ponoszenia jakichkolwiek strat i dodatkowych kosztów.

Źródło: Ecoportla.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *