Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Wrocław dla klimatu. Ekoprojekt przyszłości

Prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz

Jako pierwsze miasto w Polsce robimy coś, co wszystkie miasta będą musiały zrobić ? przekonywał dziś na wrocławskim Rynku prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Wrocław dla klimatu – taki tytuł nosi projekt, dzięki któremu Wrocław będzie pierwszym środkowoeuropejskim miastem przyjaznym dla klimatu. Podczas dzisiejszej konferencji, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz tłumaczył, że stolica Dolnego Śląska jest miastem, które dynamicznie się przeobraża, a prawdziwym wyzwaniem nie jest już zabezpieczenie bytu mieszkańców, a poprawa jakości życia. – Poprawiamy wrocławską komunikację, budujemy i przebudowujemy kanalizację i oczyszczalnie ścieków, zwiększamy nakłady na edukację i wychowanie fizyczne. To wszystko ma uczynić miasto wygodniejszym ? tłumaczył Dutkiewicz przekonując jednocześnie, że czas zrobić kolejny krok do przodu.

Tym krokiem, który ma przenieść miasto na wyższy poziom cywilizacji, ma być udział stolicy Dolnego Śląska w wielkim kooperacyjnym projekcie ?Wrocław dla klimatu?. W ramach tego projektu specjaliści z firmy McKinsey przeprowadzą analizę badawczą i ocenią możliwości redukcji emisji gazów cieplarnianych i ich kosztów dla Wrocławia. Analiza będzie obejmowała m.in. budynki mieszkalne, użyteczności publicznej oraz komercyjne, transport, ciepłownictwo, gospodarkę energetyczną, gospodarkę odpadami, wodę, a także powietrze i zieleń miejską. – Jak wiadomo Unia Europejska podpisała porozumienie, które mówi o poziomach redukcji CO2. My, jako pierwsze miasto w Polsce wpisujemy się tenże projekt ? przekonywał Rafał Dutkiewicz.

W całe przedsięwzięcie zaangażowani będą naukowcy z Wrocławskiego Węzła Klimatycznego działającego we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej. Partnerem biznesowym projektu jest firma Govecs, która wpisując się w idee przedsięwzięcia, przekazała wrocławskiej Straży Miejskiej 10 elektrycznych skuterów. Ekologiczny jednoślad otrzymał także prezydent Dutkiewicz, który jak sam przyznał, kibicuje ekologicznym rozwiązaniom.

Fot. Arkadiusz Filipowski

Źródło: Wiadomosci24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *