Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

„Kommiersant”: Rosja traci pozycję na rynku gazowym Europy

Fot. politykaglobalna.pl

Choć w pierwszym półroczu 2010 roku Europa przewyższyła przedkryzysowy poziom zużycia gazu, jej import z Rosji zmalał o 14 proc. – informuje we wtorek dziennik „Kommiersant”, powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
Rosyjska gazeta podaje, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku kraje europejskie należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zużyły o 1 proc. gazowego paliwa więcej niż w pierwszym półroczu przedkryzysowego 2008 roku. Import gazu wzrósł o 8 proc.

W tym samym czasie państwa te zmniejszyły zakup surowca od Gazpromu o 14 proc. Zyskały na tym norweski Statoil i katarski Qatar Gas, które zwiększyły eksport na ten rynek o – odpowiednio – 28 proc. i 363 proc.

„Tak jak planowała Komisja Europejska w toku przezwyciężania kryzysu finansowo-gospodarczego Europa zaczęła dywersyfikować źródła dostaw gazu i zmniejszać zależność od Rosji” – podkreśla „Kommiersant”.

Według cytowanego przez dziennik analityka rynku gazowego Michaiła Korczemkina, pod względem wskaźników eksportowych 2010 rok może być dla Rosji gorszy niż kryzysowy 2009 rok. „Gazprom przegrywa z głównymi konkurentami na europejskim rynku. U podstaw spadku sprzedaży leżą

czynniki subiektywne, a nie obiektywne – błędy kierownictwa Gazpromu” – podkreślił.
Korczemkin zwraca uwagę, że wszyscy dostawcy gazu rewidują formuły cenowe w kontraktach długoterminowych. Norwegia przywiązała 25-30 proc.

dostaw do cen spotowych, tj. obowiązujących w kontraktach krótkoterminowych. Efekt jest taki, że o ile w czerwcu 2008 roku Europa zużyła 5,75 mld metrów sześciennych norweskiego paliwa i 10,66 mld m sześc. rosyjskiego, o tyle w czerwcu 2010 roku dostawy z tych dwóch krajów niemal się zrównały: Norwegia – 7,68 mld m sześć., Rosja – 8,83 mld m sześc.

„O ile kilka lat temu Norwegia dostarczała o 46 proc. gazu mniej niż Rosja, o tyle teraz różnica ta wynosi zaledwie 13 proc. Norwegia wkrótce doścignie Gazprom” – ostrzega analityk.

„Kommiersant” zauważa, że europejscy odbiorcy postulują, by także rosyjski koncern zmienił formułę cenową w kontraktach, jednak ten się na to na razie nie zgadza.

Gazeta przypomina, że 2 września Gazprom po raz kolejny obniżył swoją prognozę eksportu surowca w 2010 roku – do 140-145 mld m sześc. Dla porównania, w 2008 roku rosyjski monopolista wyeksportował 179 mld m sześc. gazu.

Źródło: Cire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *