Aktualności, Ekologia, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Łódź solarna „Türanor” wypłynie w rejs dookoła świata

Fot. Ekologia.pl

21 września na wystawie Monaco Yacht Show zostanie zaprezentowana łódź solarna ?Türanor?. Po zakończeniu imprezy katamaran wyruszy w rejs dookoła świata – informuje Rzeczpospolita.

Katamaran został zbudowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii. W sprzyjających warunkach łódź będzie mogła osiągnąć prędkość 14 węzłów (26 km/h). Energii będą dostarczać panele słoneczne o powierzchni 537 m2. Energia słoneczna będzie przetwarzana na elektryczność, która będzie magazynowana przez baterie litowo ? jonowe.

Podróż jest zaplanowana możliwie najbliżej równika. Załoga po pokonaniu Atlantyku przeprawi się przez Kanał Panamski, przepłynie Ocean Spokojny i Indyjski, a dalej Kanałem Sueskim wpłynie na Morze Śródziemne. Raphael Domjan, pomysłodawca przedsięwzięcia, przewiduje że wyznaczoną trasę o długości 50 tys. km pokona w ciągu 160 dni. Wraz z Raphaelem Domjanem w rejs wyruszy Patrick Marchesseau.

Wyprawa łodzią solarną dookoła świata ma przekonać niedowiarków do energii słonecznej. Konstruktorzy chcą tym samym popularyzować źródła czystej energii.

Źódło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *