Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Gazowy kontratak Polski

Fot. Onet.pl

Rząd pracuje nad działaniami, które mają zapobiec brakom w dostawach gazu do Polski, gdyby rozmowy z Rosją zakończyły się niepowodzeniem – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna” ze źródeł rządowych.

Rządowy plan B ma polegać głównie na otwarciu alternatywnej drogi dostaw. Jego elementem są polsko-ukraińskie konsultacje gospodarcze z udziałem premierów obu krajów, które za tydzień odbędą się w Warszawie – pisze dziennik. Według nieoficjalnych informacji, tematem rozmów będzie udostępnienie ukraińskich gazociągów do tranzytu gazu do Polski.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że kolejnym punktem planu ma być uruchomienie tak zwanego wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim. Chodzi nie o możliwość zakupienia gazu w Niemczech, ale o odebranie go z dostaw płynących do tego kraju przez Polskę z Rosji. Według gazety, rząd zamierza też umożliwić firmom, którym grozi zmniejszenie dostaw, by same mogły sprowadzać potrzebne paliwo. PKN Orlen potwierdził „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że prowadzi analizy w sprawie samodzielnego sprowadzania gazu. Obecnie prawo przewiduje, że firma może sprowadzić 50 mln metrów sześciennych gazu, ale trwają prace nad zwiększeniem tego limitu – pisze dziennik

Źródło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *