Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Warszawa ? parki i tereny zielone

Tereny zielone w mieście

Przyglądając się miejskiemu krajobrazowi stolicy trudno jest spomiędzy budynków i sieci ulic dostrzec zielone punkty. Jednak im dalej od Centrum, bym bardziej zielono i tym szybciej dotrzeć można do parków, skwerów czy lasków. Jak zatem ma się zieleń w Warszawie?

Warszawskie tereny zielone
Otóż nie najgorzej. Na każdego mieszkańca Warszawy przypada 70 m? zieleni, czyli więcej niż przestrzeni w mieszkaniu. Jedna czwarta powierzchni miasta to obszary przyrodnicze. Należy do nich przede wszystkim 38 parków oraz cała dolina Wisły. Łącznie mamy w Warszawie aż 2,7 tysięcy hektarów zieleni, w tym ponad połowę stanowią tereny rekreacyjne. Niestety zielone zakątki Warszawy mogą być zagrożone, ponieważ są dobrym miejscem pod inwestycje, zwłaszcza budowlane. Deweloperzy celowo wybierają ciche dzielnice sąsiadujące z lasem czy łąką, co sprawia, że tereny te kurczą się.

? Co prawda znikają z Warszawy duże ?dotleniacze?, jednak plusem jest to, że pojawiają się mniejsze punkty wypełnione zielenią ­? wyjaśnia Melania Żolińska ze Stowarzyszenia ?Zielone Mazowsze? ­? Nasza działalność skupia się na zazielenianiu miejsc, w których brakuje życia, a gdzie bardzo przydałyby się takie akcenty ? dodaje.

Czy Warszawa jest ekologicznym miastem?

Na tle stolic europejskich, Warszawa pod względem powierzchni porośniętej trawą wypada dobrze. Gorzej jest, jeśli chodzi o inne aspekty ekologiczne. W rankingu ?European Green City Index?, przeprowadzonym wiosną tego roku przez Economist Intelligence Unit (brytyjski ?The Econimist?) oraz Siemens, Polska zajęła 16-te miejsce, sytuując się pośrodku tabeli najczystszych stolic. Szczyt zestawienia zajęła Kopenhaga, a za nią usytuowały się Sztokholm i Oslo. Najmniej ekologicznymi miastami w Europie są Bukareszt, Sofia i Kijów. Ranking opiera się na analizie wielu czynników, brano pod uwagę m.in. poziom emisji dwutlenku węgla, transport miejski, jakość i zużycie wody, jakość powietrza oraz gospodarkę odpadami.
Kryteria, wyznaczone przez jury wyraźnie wyznaczyły, że ekologia i ekonomia miasta są ściśle powiązane z jego wzrostem gospodarczym, zatem można było się spodziewać, że Polska znajdzie się w środkowej części zestawienia. Satysfakcjonujący jest natomiast fakt, że udało nam się jednak prześcignąć takie miasta jak Lizbona, Dublin czy Ateny, które zdają się być popularnymi dla turystów miejscami odwiedzin.

Fot. WirtualnySzotkholm.pl

Fot. WirtualnySztokholm.pl

Fot. WirtualnySztokholm.pl

Ewelina Wojda

Źródło: WirtualnySztokholm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *