Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Surowce drożeją. Będą wyższe rachunki za ogrzewanie

Fot. drew-ziel.pl

Wraz z nadejściem jesienno-zimowego sezonu przyszły do nas podwyżki surowców wykorzystywanych do ogrzewania. W składach węgla i drewna trzeba zapłacić nawet 20 procent więcej niż kilka miesięcy temu.
Pomimo podwyżek węgiel i drewno wciąż są najtańszymi surowcami do ogrzewania domów. Za tonę węgla zapłacimy od 700 do 800 złotych brutto. Groszek jest nieco tańszy, ale docelowo będziemy potrzebować go więcej. Wartość energetyczna jest porównywalna. Natomiast metr sześcienny drewna opałowego kosztuje 180-200 złotych. Przy takich cenach na ogrzanie dobrze ocieplonego 150-metrowego domu wydamy od 1600 w przypadku drewna do 2300 złotych rocznie, gdy ogrzewamy węgla.
– Ponad 90 proc. energii w naszym kraju wytwarzanej jest z węgla brunatnego i kamiennego. Tym też surowcem ogrzewa się większość gospodarstw domowych – mówi Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej SA. – Ceny węgla właściwie nie zmieniły się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wahania miały charakter sezonowy – dodaje.

Poznaj szacunkowe ceny paliw:
– węgiel – koszt ok. 750 zł za tonę,
– koks – koszt ok. 1000 zł za tonę, czyli o 200 złotych więcej niż przed rokiem,
– drewno – koszt ok. 180 zł / m3,
– gaz – koszt ok. 2,30 zł / m3,
– olej opałowy – koszt ok. 2,80 – 2,95 za litr.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku gazu. Od 2001 roku jego ceny nieustannie rosną. Tylko w roku 2009 błękitne paliwo podrożało o 15 proc. Nie dość na tym, od 1 października zaczną obowiązywać nowe, jeszcze wyższe stawki. Być może jest to znak dla Polaków, którzy jeszcze kilka lat temu masowo inwestowali w gazowe instalacje grzewcze, by znaleźć inną metodę pozyskiwania ciepła.

Cena 1 kWh
– drewno – 0,07 zł
– węgiel – 0,1 zł
– gaz – 0,22 zł
– olej opałowy – 0,28 zł
– elektryczność – 0,55 zł

Mimo podwyżek gaz jest wciąż na trzecim miejscu pod względem kosztów. Również w tym przypadku wyliczyliśmy roczną sumę wydatków dla 150 metrowego domu. Jeśli mamy porządnie ocieplony budynek, wydamy ok. 5000 złotych. Suma ta może wzrosnąć ponad dwukrotnie, gdy nasze cztery kąty nie mają odpowiedniej izolacji. Najważniejszą zaletą pieców gazowych jest wygoda użytkowania. Możemy określić godziny grzania, ustawić wymaganą temperaturę, a przy tym nie martwić się o podrzucanie węgla czy drewna.

Źródło: Wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *