Aktualności, Motoryzacja, Wydarzenia

Droższe paliwa w 2011 r.

Podwyżka cen paliw

Rząd szykuje kolejne podwyżki na stacjach benzynowych. O 10 groszy zdrożeje litr paliwa po zniesieniu ulg na biokomponenty i podwyżce stawki VAT

Od przyszłego roku, tankując auto, kierowcy będą musieli głębiej sięgać do kieszeni. Wczoraj rząd postanowił, że podniesie podstawową stawkę podatku VAT z 22 do 23 proc. Już ta decyzja odchudzi portfele zmotoryzowanych.
– Przy obecnych cenach taka podwyżka oznaczałaby wzrost ceny paliwa o blisko 4 grosze za litr – powiedział „Gazecie” Szymon Araszkiewicz, analityk firmy e-petrol.pl.

Na tym nie koniec. Bez rozgłosu rząd szykuje kolejne podwyżki cen paliw. Ministerstwo Gospodarki chce zlikwidować ulgę w podatku akcyzowym na biokomponenty dolewane obowiązkowo do paliw – ogłosiła wczoraj Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego grupująca firmy z branży paliwowej.
– Wskutek likwidacji tej ulgi cena litra paliwa skoczy o 5 do 7 groszy – alarmuje POPiHN. Razem z podwyżką stawki VAT przełoży się to na wzrost cen paliw 9 do 11 groszy za litr.

O planach likwidacji ulgi na biokomponenty poinformowała tę organizację wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, odpowiadając POPiHN na pismo wystosowane do premiera Donalda Tuska w sprawie utrzymania ulg na biokomponenty. Likwidacja ulg podatkowych to kluczowa zmiana w nowelizacji ustawy o biokomponentach, którą wkrótce rząd ma przesłać do Sejmu.

Podwyżka cen paliw po zniesieniu ulg na biokomponenty jest nieuchronna. – Praktycznie wszystkie paliwa sprzedawane teraz w Polsce mają dodatek 5 proc. biokomponentów – tłumaczy Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN. Organizacja ta proponowała, by zmienić normy i tak jak w innych państwach UE dopuścić do sprzedaży paliwa z większą zawartością biokomponentów. Zaleca to także Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów.

Źródło: Moto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *