Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Ministerstwo zmieni gospodarkę odpadami

Reforma gospodarki odpadami

Reforma gospodarki odpadami komunalnymi przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ma szansę stać się kołem zamachowym niezbędnych reform w gospodarce odpadami.

Minister Andrzej Kraszewski prezentował założenia do zmian w sektorze odpadów komunalnych podczas konferencji ?Alternatywne technologie unieszkodliwiania odpadów komunalnych? w Chrzanowie w województwie małopolskim.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Ryszarda Kosowskiego, burmistrza Chrzanowa minister Andrzej Kraszewski prezentował wypracowane dotąd założenia do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Jej główne cele z punktu widzenia ministra środowiska to możliwość ułatwienia lokalnym samorządom przejęcia zagospodarowania odpadów komunalnych przez wyeliminowanie konieczności przeprowadzenia w tym zakresie referendum.

W swoim wystąpieniu minister Kraszewski podkreślał:

– Gospodarka odpadami to ważny sektor gospodarki, jej podstawą musi być racjonalne działanie. To rynek warty obecnie około 5 mld złotych. W obecnym kształcie, zagospodarowanie odpadów poddane jest weryfikacji wyłącznie przez kryterium zysku ? a najtaniej nie znaczy najlepiej i zgodnie z interesem środowiska. Każdy powinien płacić za odbiór śmieci, a odpowiedni organ powinien skutecznie dbać o zagospodarowanie śmieci zgodne z przepisami unijnymi. Przygotowana przeze mnie reforma co do zasady jest taka sama jak w 25 krajach Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że system ten pozwoli uporać się z plagą śmieci.

Podczas dyskusji na temat założeń reformy minister Kraszewski odpowiadał także na pytania samorządowców i przedsiębiorców. Przedstawiciele firm prowadzących działalność w sektorze odpadów komunalnych pytali m.in. o zmiany dotyczące warunków prowadzenia działalności, kiedy reforma weszłaby w życie. ? Dzięki uszczelnieniu systemu opłat za odpady ograniczymy plagę ich nielegalnego porzucania w lasach i rowach ? śmieci do zagospodarowania będzie więcej, więc pracy będzie więcej. Jeśli gminy będą zarządzały gospodarką komunalną, przedsiębiorcy będą walczyć o wykonywanie dla nich usług w transparentnych przetargach ? podkreśla minister Kraszewski.

Źródło: PortalSamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *