Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Ekologiczne ciepło na zimowe dni

Ogrzewanie kominkowe

W ostatnich latach kominek stał się nieodłącznym elementem wyposażenia prawie każdego domu. Powodem dla którego decydujemy się na instalację kominka w domu są zarówno względy praktyczne jak również estetyczne.

Wzrastające z roku na rok ceny gazu i węgla spowodowały zwiększenie zainteresowania tańszymi sposobami ogrzewania m.in. drewnem opałowym – mówi arch. Monika Lisowska-Łętocha dyrektora Biura Projektów ARCHON+. Niewątpliwymi zaletami kominka są: niska toksyczność spalin, co za tym idzie małe zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz duża efektywność cieplna. Kominek tworzy atmosferę domowego ogniska, ciepła rodzinnego, ponadto podnosi atrakcyjność przestrzeni oraz tworzy niepowtarzalny klimat. Kominek jest niewątpliwie jednym z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – dodaje arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+
Montując kominek w niewielkim domu, o powierzchni 100-120 m kw., ciepłe powietrze może rozchodzić się samoczynnie (grawitacyjnie), zwłaszcza gdy kominek umieszczony jest centralnie w budynku. Czasem dla lepszej cyrkulacji stosuje się przewody wentylacyjne, które usprawniają przekazywanie ciepłego powietrza do sypialni i innych pomieszczeń na poddaszu. W większych domach stosuje się system dystrybucji gorącego powietrza z turbiną elektryczną, która tłoczy ciepłe powietrze w specjalnych kanałach do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Gotowe projekty domów ARCHON+ mają standardowo zaprojektowany kominek w salonie na parterze. Taka lokalizacja umożliwia najbardziej efektywne wykorzystanie ciepła wytwarzanego w palenisku domowego kominka – podkreśla arch. Monika Lisowska – Łetocha z Biura Projektów ARCHON+.

Planując ogrzewanie kominkowe w domu jednorodzinnym, powinniśmy już na etapie wyboru projektu przewidzieć rozmieszczenie wszystkich urządzeń oraz drogę kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze do pomieszczeń. Musimy także dobrać wkład kominkowy o odpowiedniej mocy oraz wybrać dogodne miejsce na turbinę elektryczna, pompującą ogrzane powietrze.

Już teraz zachęcamy Państwa do zakupu projektu ogrzewania kominkowego do wybranego projektu domu. Projekty ogrzewania kominkowego, które są dostępne do większości projektów ARCHON+, możecie Państwo zamówić w bardzo atrakcyjnej cenie, kontaktując się z naszym Biurem – informuje arch. Monika Lisowska -Łętocha z Biura Projektów ARCHON+

Źródło: Ebiomasa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *